Kitap Önerisi: Bir Astronottan Hayat  Dersleri "İmkansızın Ötesinde Sıfırdan Başlamak"
Kitap Önerisi: Bir Astronottan Hayat Dersleri "İmkansızın Ötesinde Sıfırdan Başlamak"

Uzay gemilerinin pencerelerinden mucizeler görünür. Aslında gerçek hayatta olmayan mucizeleri kendi hayatımda hep ben de uygulamak istedim.  İşin büyülü tarafı küçüklüğümden beri benim de astronot olma hayalim var ve bundan vazgeçmiyor olmam. Ayrıca  şu an bu yazıyı yazarak daha da tatmin oluyorum. Sanki Neil Armstrong'la birlikte Ay'da yürüyorum. Aslında imkansız görünen her şeye hazır olmak gerekir. Kitabın temel konusu buna değiniyor. Bir şeyi gerçekten istiyorsak şansımızı zorlamamız gerekir. Zamanı anlarken onun yolculuğuyla birlikte yapmak istediklerimizle büyük bir azimle ilerlemeliyiz. Hayatı ve anlamını büyük bir yaratıcılıkla öğrenerek Hadfield gibi astronot olmasak dahi hayatımızı bir anlam ve amaç dahilinde sona erdirererek göğü kaplamalıyız.

Chris Hadfield hayatın sadece uzayda olmadığını şöyle dile getirmişti: "Hayat, sadece uzayda değil Dünya'da da pek çok küçük beklenmedik zevkle doludur ve sanırım yer çekimsiz ortam buna dikkatimi çektiğinden beri bunları daha çok net görebiliyorum."

Kitap üç bölümden oluşmaktadır: 

Birinci bölüm: Fırlatma Öncesi

Bu bölümde daha çok çocukuluğundan beri nasıl astronot olmak istediğine karar veriş anlarına ve astronot olma hikayesine değinir.

İkinci bölüm: Kalkış

Bu bölümde ise uzaya kalkış sırasında ve uzayda geçirdiği hayatından bahsetmektedir.

Üçüncü bölüm: Dünyaya Dönüş

İsminden de anlaşılacağı üzere uzay mekiğinin Dünya'ya dönüşü sırasında geçirdiği deneyimlerinden bahsetmektedir.

Bu kitabı neden okumalısınız?

Albay Hadfield deneyimlerini bizlere bir ömür boyu sürecek bir yolculukta vererek, kariyer basamaklarında çıkıp inerken, küçük şeylerin dert dert ederek ve en önemlisi imkansızı başarırken sıfır olmaya çalışarak kitapta bizlere çok zor olmayan bir dille aktardığı için ve astronot olmasına rağmen herekese hitap ettiği için bu kitabı okumalısınız.

Kitabın yayınevi açıklaması;

"Albay CHRIS HADFIELD onlarca yıl astronotluk eğitimi aldı ve yaklaşık 4000 saat uzayda kaldı. Bu süre içinde bir uzay istasyonunun kapısını İsviçre çakısıyla açmak, pilotu olduğu uçaktan bir yılanı dışarı atmak ve yörüngedeki bir uzay aracının dışına tutunmuş durumdayken geçici körlük yaşamak gibi maceralar atlattı. Albay Hadfield'ın başarısının ve hayatta kalmasının sırrı NASA'da öğrendiği alışılmadık bir felsef idi: En kötü olasılık için hazırlan ve her anının tadını çıkart. Bir Astronottan Hayat Dersleri'nde Albay Hadfield okurları eğitim hayatı ve uzayı keşfi yıllarının derinliklerine götürerek onlara imkansızı nasıl mümkün kılacaklarını gösteriyor. Kalkışın heyecanını, uzay yürüyüşlerinin büyüsünü ve krizlerin gerektirdiği ölçülü ve sakin tepkileri aktardığı zihin açıcı ve eğlenceli hikayelerle, önüne nasıl geçilebileceğini anlatıyor. Uzayda aldığı olağandışı eğitim ona bazı alışılmadık dersler vermiş: Başarıya odaklanma, başkaranının ne düşündüklerini önemseme ve küçük şeyleri dert et. 

Sizler belki de asla Albay Hadfield gibi robot yapmyacak, bir uzay aracı kullanmayacak, bir müzik videousu çekmeyecek ya da sıfır kütle çekiminde basit bir ameliyat gerçekleştiremeyeceksiniz; fakat onun güçlü ve farklı içgörüleri size astronot gibi düşünmeyi öğretecek,  dünyadaki yaşama, özellikle de kendinizinkine bakış açınızı tamamen değiştirecek."

Kitaptan Alıntılar

"Hayatım kapıdan çıkmanın imkansız olduğu durumlarda ve gitmek istediğim yere nasıl gidebileceğimi çözmeye çalışmakla geçti." -Sayfa 2

"En iyiyi bekle ama en kötüsü için hazırlan için diye bir söz var vardır." -Ssayfa 64

"Neyseki bizi kurtaracak temel ilkeyi biliyorduk: Varış noktasına değil, yolculuğun kendisine odaklan. Geçmiş için yas tutmak yerine geleceğe bak." -Sayfa 126

"10 yılda bir defa bir şey başardığınızı hissetmek yerine , günde 10 kez bir şeyler başardığınızı hisserderseniz hayat gerçekten çok daha güzeldir." -Sayfa 264

"İyi bir iş çıkardığınıza inanıyorsanız ve yolunuza devam etmeye hazırsanız sonlar üzücü olmak zorunda değil." -Sayfa 265

 

Ayrıca Chris Hadfield'ın  TED konuşması

 

 

Hediye Dağeşen
İstanbul Şişli Meslek Yüksek Okulu/ İngilizce Çevirmenlik- Texas State Ünivesitesi / Online STEM Eğitimleri - İstanbul Şişli Meslek Yüksekokulu'ndan İngilizce Çevirmenlik bölümünden mezun oldum ve şu an Texas State Üniversitesi'nin online STEM modüllerinden faydalanarak bilgi birikimimi genişletiyorum. Kariyerime NASA tarafından düzenlenen eğitimlere katılarak başladım ve bu süreçte düzenli olarak STEM alanında gelişim sağladım. Aynı zamanda STEM Leaning UK'den aldığım eğitimlerle STEM elçisi olarak görev alıyor, bilgi ve deneyimlerimi paylaşarak topluluğa katkıda bulunmaya çalışıyorum. Öğrenmeye ve araştırmaya olan tutkum, özellikle uzay bilimleri ve teknoloji konularında yaptığım çevirilere yansıyor. Bu alandaki çevirilerimle, uzay bilimleri ve teknolojideki yenilikleri anlamak isteyenlere bilgi sunmayı ve bu konuda farkındalık yaratmayı amaçlıyorum.

0 yorum