James Webb Uzay Teleskobu’na Küçük Bir Gök Taşı Çarptı
James Webb Uzay Teleskobu’na Küçük Bir Gök Taşı Çarptı

14 yıllık acı verici gecikmelerden ve fırlatma ve yerleştirme geriliminden sağ kurtulduktan sonra, dünyanın en güçlü uzay teleskobu, geriye kalan tek bir tehditle karşı karşıya: gök taşları. NASA, JWST'nin birincil aynasına Mayıs ayında bir mikro meteorit çarptığını duyurdu. Bu, teleskop fırlatıldığından beri ölçülebilecek kadar büyük olan beşinci darbe, ancak planlamada izin verilenden daha büyük olan ilk darbe. Neyse ki darbe, görüntü kalitesi üzerinde yalnızca önemsiz bir etkiye sahip olacak kadar küçüktü.

NASA yaptığı açıklamada, "Mikro meteoroid çarpmaları, uzaydaki uzun ve verimli bilim görevleri boyunca rutin olarak birçok darbeye maruz kalan herhangi bir uzay aracını kullanmanın kaçınılmaz bir yanıdır." dedi. Ayna ne kadar büyükse, o kadar fazla darbe meydana gelir, bu nedenle JWST tasarımcıları tehdidin tamamen farkındaydı. Çok küçük darbelere tolerans, örneğin düşük performans gösteren bölümlerin konumunu ayarlayarak, teleskopun tasarımına dahil edildi. Ancak belirli bir boyuttaki darbenin ötesinde, hasar, çok az da olsa görüntü kalitesini etkileyecektir.

En azından ilk görüntülerin gerçekten bozulmamış olması için, ilk böyle bir darbenin bilimsel çalışmalar başladıktan sonraya kadar meydana gelmemesi güzel olurdu, ancak kısmet değilmiş. NASA, 23 Mayıs ile 25 Mayıs arasında, JWST'nin C3 birincil ayna segmentinin, tolerans eşiğinin ötesinde darbe hasarına uğradığını bildirdi.

Ancak sonraki testlere göre, NASA'nın sözleriyle: “Teleskop, verilerde marjinal olarak tespit edilebilir bir etkiye rağmen, hala tüm görev gerekliliklerini aşan bir seviyede performans gösteriyor.” Sonuç olarak, 12 Temmuz'daki ilk bilimsel görüntülerle, olması gerekenden biraz daha az gösterişli olsalar bile, hepimizin gözlerinin kamaşması için hala doğru yoldayız.

Goddard Uzay Uçuş Merkezi'nden Paul Geithner “Webb'in, Güneş'ten gelen sert ultraviyole ışık ve yüklü parçacıklar, galaksideki egzotik kaynaklardan gelen kozmik ışınlar ve ara sıra güneş sistemimizdeki mikro meteoroidlerin çarpması gibi uzay ortamına dayanıklılık göstermek zorunda kalacağını her zaman biliyorduk" dedi. “Webb'i, uzayda uzun yıllar sonra bile iddialı bilim görevini yerine getirebilmesini sağlamak için performans marjı (optik, termal, elektrik, mekanik) ile tasarladık ve inşa ettik.

NASA, JWST'nin optiklerinin ne kadar iyi tutulabileceğine dair beklentileri yenmesiyle, bu darbenin yine de teleskopun genel performansını beklenenin üzerinde bırakacağını iddia ediyor.

Ancak internet tam ikna olmuş değil.

JWST'nin aynalarını gelen meteor yağmurlarından uzaklaştırarak, yakıtını daha hızlı kullanma pahasına çarpma riski azaltılır, ancak bunun gibi tek tük mikro meteoritler hakkında çok az şey yapılabilir.

Her şeyin iyi yanını bulmaya her zaman hevesli olan NASA, birincil aynanın geniş alanı ve yakın değerlendirmesinin, onu “Son derece hassas bir mikro meteorit dedektörü” yaptığına dikkat çekiyor. Darbeleri izlemek, bunların sıklığı ve boyut profili hakkındaki bilgimizi geliştirecektir.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum