Gökbilimciler, Samanyolu'nun Çevresine Göre Fazla Büyük Olduğunu Fark Ettiler
Gökbilimciler, Samanyolu'nun Çevresine Göre Fazla Büyük Olduğunu Fark Ettiler

Evimiz olan Samanyolu, bir galaksi için oldukça normal denilebilir. Orta büyüklükte, spiral şeklinde, yıkıcı bir geçmişi düşündüren birkaç bükülme ile.

Ancak gökbilimciler, bugüne kadar incelenen hiçbir galakside daha önce görülmemiş bir tuhaflık belirlediler: Samanyolu, çevresi için çok büyük.

Spesifik olarak, içinde bulunduğu dış çevre için çok büyük görünüyor. Bu düzleştirilmiş gökada dizilimi, her iki tarafta boşluk adı verilen nispeten boş alanla sınırlanan benzer hızları paylaşır.

Çevre galaksiler arasındaki ilişkinin davranışları üzerinde güçlü bir etkisi var gibi görünüyor.

Çevremizdeki galaksiler üzerindeki etkisini belirlemek için, Meksika Ulusal Özerk Üniversitesi'nden Miguel Aragón liderliğindeki bir astronom ekibi, fiziksel Evreni modelleyen IllustrisTNG adlı bir projeden alınan simülasyonları kullanarak bir analiz gerçekleştirdi.

Özellikle sıra dışı bir şey bulmayı beklemiyorlardı.

Aragón, "Samanyolu bir bakıma özeldir" diyor. "Dünya çok açık bir şekilde özel, bildiğimiz tek yaşam evi. Ama Evren'in, hatta Güneş Sistemi'nin merkezi değil. Ve Güneş, Samanyolu'ndaki milyarlarca yıldız arasında sıradan bir yıldız. Galaksimiz bile öyle görünüyordu."

Ancak milyonlarca ışık yılı çapında ve milyonlarca galaksi içeren bir uzay hacmini simüle ettiklerinde, farklı bir resim ortaya çıktı: Samanyolu kadar büyük kütleye sahip, ancak bir avuç galaksi kozmolojik bir duvar yapısı içinde yer alabilirdi.

 

 

Astronom Joe Silk, "Samanyolu'nun özellikle özel bir kütlesi veya türü yok. Kabaca Samanyolu'na benzeyen çok sayıda sarmal gökada var" diyor. "Ama çevresini hesaba katarsan nadirdir.”

Bununla birlikte, araştırma, Samanyolu'nu incelerken, evimizin Evren'in ortalama bir noktasında ortalama bir şekilde takıldığını varsaymak yerine, yerel çevremizi dikkate almamız gerekebileceğinin altını çiziyor.

Ekibin simülasyonları yalnızca Samanyolu'nun bağlamını kozmolojik bir duvar içinde değerlendirdiğinden, belki gelecekteki çalışmalar Yerel Grup içinde daha fazla gökadayı açıklayabilir. Araştırmacılar ayrıca, çevresel bağlamın, Andromeda çevresindeki uydu gökadaların olağandışı düzeni ve Samanyolu çevresinde tuhaf bir şekilde yokluğu gibi daha önce açıklanamayan bazı fenomenleri açıklamaya yardımcı olabileceğini de belirtiyorlar.

Araştırma, Royal Astronomical Society'nin Aylık Bildirimlerinde yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum