“Dünyanın En Çevre Dostu Roketi”nin İlk Tam Ölçekli Prototipi Tanıtıldı
“Dünyanın En Çevre Dostu Roketi”nin İlk Tam Ölçekli Prototipi Tanıtıldı

İngiliz özel uzay şirketi Orbex, dünyanın en çevre dostu roketi olarak tanımlanan Orbex Prime'ın ilk tam ölçekli prototipini tanıttı. Roket, fırlatma rampasına entegre edilmiş olarak görülebilir, burada her şeyin gitmeye hazır olduğundan emin olmak için teste tabi tutulacaktır.

Orbex Prime, küçük uyduları düşük Dünya yörüngesine yerleştirmek için tasarlanmış 19 metrelik iki aşamalı bir rokettir. Biyo-propan ile çalışır ve tamamen karbon nötr olmasa da aynı boyuttaki roketlere kıyasla yüzde 96 daha düşük emisyon üretir. Roket ayrıca yeniden kullanılabilir ve yörüngede enkaz bırakmayacak şekilde tasarlanmıştır. Roket dünyanın en büyük 3D baskılı roket motoruna sahiptir.

Orbex CEO'su Chris Larmour bir bildiride, "Bu, Orbex için önemli bir kilometre taşı ve şu anda geliştirme yolumuzda ne kadar uzakta olduğumuzu gösteriyor. Dışarıdan sıradan bir roket gibi görünebilir, ancak içeride Prime başka hiçbir şeye benzemez. 21. yüzyıl roketinden istediğimiz performansı ve çevresel sürdürülebilirliği sağlamak için çok sayıda alanda yenilik yapmak zorunda kaldık - düşük karbonlu yakıtlar, tamamen 3D baskılı roket motorları, çok hafif yakıt tankları ve yeni, düşük kütle yeniden kullanılabilirlik teknolojisi. " dedi.

Roket, İskoçya'nın kuzey kıyısındaki ilk Avrupa uzay limanı ve dünyada karbon nötr olarak inşa edilen ve işletilen ilk uzay limanı olan Space Hub Sutherland'dan fırlatılacak.

Avrupa Uzay Ajansı Genel Müdürü Josef Aschbacher, "Orbex Prime roketinin geliştirilme hızından derinden etkilendim. Avrupa'daki ilk tam yörüngeli mikro fırlatıcıdır. Ancak uygulanan düşük karbon ayak izi teknolojisinden de aynı derecede etkilendim. Bu etkileyici başarı için tüm Orbex ekibini içtenlikle tebrik ediyorum." dedi.

Uzay limanındaki operasyonların 2022'nin sonlarında başlaması bekleniyor.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/first-fullscale-prototype-of-worlds-most-environmentally-friendly-rocket-unveiled/


Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum