“Bukalemun” Beşinci Kuvveti Bulma Deneyi, Gerçekte Var Olmadığını Gösteriyor
Güçlü karanlık enerji teorisi, deneysel testlere karşı koyamıyor.

Evren giderek daha hızlı genişliyor ve bu etkinin en iyi açıklaması tüm zaman ve uzaya nüfuz eden bir enerji alanının varlığıdır. Buna karanlık enerji diyoruz. Karanlık enerjinin var olduğundan emin değiliz ve eğer varsa da ne olduğunu bilmiyoruz. 2003'te önerilen ilginç bir teori, madde ile çok zayıf bir şekilde etkileşime girebilen bir parçacığın ve ilişkili kuvvetin varlığını öne sürüyor. Bu, "bukalemun" parçacığı ve varsayımsal beşinci kuvvet. Ancak yeni bir deney, bu kuvvetin var olmasının pek mümkün olmadığını gösterdi.

Doğanın dört temel kuvveti kütleçekimi, elektromanyetizma ve güçlü ve zayıf nükleer kuvvetlerdir. Bu bukalemun kuvveti çevredeki yoğunlukla ölçeklenir, dolayısıyla Dünya'nın yakınında çok zayıf olur ancak galaksiler arası boşluk gibi daha az yoğun bölgelerde hissedilir. Bukalemun terimi, farklı ortamlarda değişebilme yeteneğinden gelmektedir.

Nanjing Üniversitesi'ndeki bir ekip tarafından yönetilen yazarlar, Nature Physics'te yayınlanan makalelerinde, "Astrofizik gözlemler ve laboratuvar deneylerindeki önemli çabalara rağmen, önceki testler bu teorilerin geçerliliği konusunda kesin sonuçlar sağlamak için yeterince doğru değil. Özellikle güçlü bir fikir - sözde bukalemun teorisi - normal madde alanlarıyla birleşen ve dört temel etkileşim tarafından açıklanmayan ölçülebilir etkiler bırakan ultra hafif bir skaler alanı tanımlar, bir sözde beşinci kuvvet.” yazdılar.

Gizemli etkileşimin tespit edilip edilemeyeceğini görmek için araştırma ekibi, grafitten yapılmış bir kaldırma kuvveti sensörü üzerinde oturan başka bir filmi geçen plastik filmlerin takılı olduğu bir tekerlek kullandı. Bukalemun teorisinin doğru olması için - bukalemun kuvveti yoğun bir ortamda daha az kuvvet uygular - dönen filmlerin havada duran film üzerinde periyodik bir kuvvet uygulayarak onu yukarı ve aşağı çekmesi gerekir.

İki kütle arasındaki yer değiştirmeyi ölçmek için ayarlanan cihaz, elektrik alanlarını engellemek için bir faraday kafesindeydi. Ancak önceki dedektörlere göre 100 kat daha hassas olmasına rağmen herhangi bir anormalliği ölçemedi.

Ekip, makalede, "Bukalemun modellerinin öngördüğü beşinci kuvvet için hiçbir kanıt bulamıyoruz." diye açıkladı. "Sonuçlarımız, temel bukalemun modelini karanlık enerji adaylığından kesin olarak çıkarıyor ve gelecekte karanlık enerjinin doğasını ortaya çıkarmak için laboratuvar deneylerinin sağlamlığını gösteriyor. Burada geliştirilen metodoloji, geniş bir temel fizik yelpazesini incelemek için de uygulanabilir."

Bulgular, bukalemun karanlık enerji açıklamasının çoğu versiyonunu eliyor, ancak ekip, sistemi çok düşük sıcaklıklara soğutarak iyileştirmeyi umuyor. Bu, bukalemun teorisini ve karanlık enerjiyle ilgili diğer açıklamaları daha da araştırmak için kullanılabilir.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum