Bilim İnsanları, Yırtıcı Bir Yassı Solucanın Adını COVID Koydu
Bilim İnsanları, Yırtıcı Bir Yassı Solucanın Adını COVID Koydu

COVID-19, son iki yılda hayatımızın her alanına girdi. Çalışma, çevremizle etkileşim kurma, aile ve arkadaşlarla görüşme biçimlerimiz, devam eden pandemi sırasında büyük ölçüde değişti.

Bu zorlu dönemleri ifade etmek adına, araştırmacılar yeni keşfedilen bir çekiç başlı yassı solucan türü için Humbertium covidum adını seçtiler.

Fransa parazitolog Jean-Lou Justine liderliğindeki ekip, yeni makalelerinde, "Covidum özel adı, COVID-19 pandemisinin dünya çapındaki sayısız can kaybına saygı olarak seçildi" diye yazıyor.

"Ayrıca, bu ismi koymamızın bir başka nedeni de çalışmanın büyük bir kısmı karantinalar sırasında yazılmasıdır."

Çekiç başlı yassı solucanlar (Bipalium cinsi olarak bilinir), kendine özgü çekiç şeklinde bir kafaya sahip bir tür yırtıcı kara solucanıdır. Birçoğu ABD ve Avrupa'da yaşayan istilacı türlerdir. H. covidum küçüktür, yaklaşık 3 santimetre uzunluğundadır ve yassı solucanlar için nadir görülen şeritlere sahiptir. Metalik siyah renktedir.

Araştırmacılar ayrıca solucanların cinsel organlarını da oldukça ayrıntılı bir şekilde tanımlıyorlar. Bu tanımlama, farklı türleri ve alt familyaları ayırt etmek için önemli bir yöntemdir. Tüm yassı solucan türleri hermafrodittir, dolayısıyla üremeleri eşeyli veya eşeysiz olabilir.

Bu küçük COVID solucanı, ekip tarafından keşfedilen tek çekiç başlı yassı solucan değildi. Ayrıca Mayotte adlı bir Fransız adasında da yeni bir tane buldular ve bu da türün adı Diversibipalium mayottensis olarak belirlendi. Bu tür de yaklaşık 3 cm uzunluğundadır ve kahverengi bir taban üzerinde mavi-yeşil bir beneklere sahiptir.

Ekip, iki türün daha büyük aile ağacında nerede olduğunu analiz etmek için yeni nesil dizilemeyi kullanarak, her iki türün de kökenlerinin şu an yaşadıkları bölgelerden farklı yerler olduğunu öne sürüyor. H. Covidum’un Asya'dan ve D. Mayottensis’in Madagaskar'dan gediği düşünülüyor.

Ekip, "H. covidum muhtemelen Asya kökenli bir tür ve Avrupa'da yabancı bir tür" diyor. "İstilacı bir tür haline gelip gelmeyeceğinin ise gelecekte izlenmesi gerekiyor."

Bunlar, diğer ülkelere başarıyla göç eden tek yassı solucanlar değil. Avrupa'daki Obama nungara (aslen Arjantin'den), ABD'deki Platydemus manokwari (Yeni Gine'den) ve Fransa'daki Bipalium kewense (Güneydoğu Asya'dan) gibi diğer türlerin tümü, bir yerden diğerine bitki ticareti yoluyla taşındı.

Ekip, çekiç başlı solucanın bölgenin ekosistemini etkileyebilecek sümüklü böcek ve salyangoz yediğini keşfetmek için H. covidum'un mide içeriği üzerinde genetik dizileme kullandı.

İlginç bir şekilde, 2013 ve 2019 yılları arasında H. covidum'un keşfedildiği üç bahçe (ikisi Fransa'da ve üçüncüsü İtalya'da) dışında, başka yerlerde sınırlı sayıda solucan vakası bulunmuştur.

Araştırmacılar H. covidum örneklerine ulaşabilmiş olsalar da ne yazık ki, türü tam olarak tanımlamak için yeterli miktarda D. mayottensis örneği alamadılar. Buna rağmen, araştırmacılar D. mayottensis'in tamamen yeni bir çekiç başlı yassı solucan grubuna ait olabileceğine inanıyorlar.

D. mayottensis’in dış morfolojisi, türün Humbertium'a yakın olduğunu yüzeysel olarak gösteriyor, ancak üreme anatomisi bilinmiyor.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum