768 Kilometrelik Mega-Şimşek, Şimşek Dünya Rekorunu Kırdı
768 Kilometrelik Mega-Şimşek, Şimşek Dünya Rekorunu Kırdı

768 kilometre mesafesi ve 17.01 saniyelik bir süre olarak 2020'de iki rekor kıran "mega-şimşek" olayı uzaydan kaydedildi. Şimşek dünya rekorları için bu tür baş döndürücü yükseklikler, geniş bir elektrikli bulut alanından oluşan benzersiz dramatik fırtınalar gerektirir. Bu koşullar küçük deşarjlarla birleştiğinde, olağanüstü mesafelere yayılan şimşeklerle sonuçlanabilir, bu da şimşeğin İstanbul’dan Kahramanmaraş’a kadar uzanması gibidir.

Her iki kayıt da Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) tarafından bugün onaylanmıştır. 29 Nisan 2020'de kaydedilen şimşek, şimdiye kadar kaydedilen en uzun yıldırım mesafesini belirledi, ancak 2020'nin hava sistemlerinin kollarını sıvadığı tek numara bu değildi. 18 Haziran 2020'de, Uruguay ve kuzey Arjantin'de en uzun ömürlü şimşek kaydedildi, inanılmaz bir şekilde 17,1 saniye sürdü ve Arjantin'deki 16.7 saniyelik önceki şimşeğin rekorunun üstüne çıktı. Her ikisinin de detayları Amerikan Meteoroloji Derneği Bülteni'nde yayınlandı.

https://twitter.com/WMO/status/1488496101548298243?s=20&t=jb2BSSxhi9g9L40rrQ-oXw

2017'de, uyduya monte Geostationary Lightning Mappers (GLM'ler) tanıtıldığında ve batı yarımküredeki aşırı elektriksel hava olaylarının ilk kez sürekli olarak izlenebildiğinde, şimşek kayıtları bir sıçrama tahtası haline geldi. Herhangi bir karasal teknolojiden çok daha yüksek bir görüş noktası olan uzayda konuşlanma avantajıyla GLM'ler, bilim insanlarının devasa araziler boyunca şimşeklei ve sürelerini gözlemlemelerini sağladı.

Los Alamos National Uzay ve Uzaktan Algılama Grubu'ndan (ISR-2) baş yazar ve değerlendirme komitesi üyesi Michael J. Peterson bir açıklamada, "Şimşek, günlük yaşamlarımız üzerindeki etkisi nedeniyle şaşırtıcı derecede zor ve karmaşık bir doğal fenomendir. Şu anda, davranışının şaşırtıcı yeni yönlerini keşfetmemize izin veren birçok yönünün mükemmel ölçümlerine sahip olduğumuz bir yerdeyiz. Artık bu canavar patlamalarının sağlam bir kaydına sahip olduğumuza göre, bunların nasıl meydana geldiğini anlamaya başlayabilir ve sahip oldukları orantısız etkiyi takdir edebiliriz." dedi.

Sonuç olarak, mesafe ve süre rekorları, rekoru kıran şimşeğin boyu 709 kilometreye ulaştığında, 2017'den 2019'a neredeyse iki katına çıkmıştı, ancak bu yeni mega-şimşekler 2019'un rekorlarını bile aştı.

Yeni rekor mesafe olarak ABD’deki New York şehrinden Columbus, Ohio'ya kadar veya Londra, İngiltere'den Hamburg, Almanya'ya kadar olan mesafe ile eşdeğerdir.

WMO'nun Weather and Climate Extremes raportörü Profesör Randall Cerveny yaptığı açıklamada, "Bunlar, tek şimşek olaylarından elde edilen olağanüstü kayıtlar. Çevresel aşırılıklar, doğanın gücünün canlı ölçümleri ve bu tür değerlendirmeleri yapabilmedeki bilimsel ilerlemedir. Daha da büyük uç noktaların hala mevcut olması muhtemeldir ve şimşek algılama teknolojisi geliştikçe bunları gözlemleyebileceğiz.” dedi.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/environment/768kilometer-megaflash-smashes-lightning-world-record/

 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum