Anti Protonlar ve Madde - Anti Madde Farklılıkları
Protonlar ve onların anti madde karşılıkları, yeni bir ultra hassas ölçümde birbirlerini yansıtıyor

Avrupa parçacık fiziği laboratuvarı CERN'deki BASE deneyi, anti protonları ve elektrik yüklü hidrojen atomlarını yakalamak için bir elektromanyetik cihaz kullandı.

Protonlar ve anti protonların çok uyumlu olduğu teyit edildi. Yeni ve son derece kesin sonuçlar veren bir deney, iki tür atom altı parçacığın, elektrik yüklerinin kütleye oranlarında birbirini yansıttığını doğruladı.

Anti protonlar, protonların anti madde karşılığıdır. Her tür madde parçacığı, benzer özelliklere sahip ancak zıt elektrik yüküne sahip böyle bir alter egoya sahiptir. Ancak bu anti madde için bir muammadır. Bilim insanları, maddenin neden evrende yaygın olduğunu ve anti maddenin nadir olduğunu hala anlamıyorlar. Araştırmacılar, bu asimetrinin kökenlerini araştırmak için, maddenin kozmosa nasıl hükmettiğine dair ipucu verebilecek madde ve anti madde parçacıkları arasındaki farkları her zamankinden daha fazla hassasiyetle kontrol etmeye devam ediyor.

Cenevre yakınlarındaki Avrupa parçacık fiziği laboratuvarı CERN'deki Baryon Antibaryon Simetri Deneyi veya BASE, bir elektromanyetik tuzak içinde hapsedilen tek bir anti protonun salınımlarını ölçer. Anti protonun yük/kütle oranını ortaya çıkaran bu salınımlar, bir proton ve iki elektrondan oluşan ve proton yük/kütle oranını veren hapsolmuş bir hidrojen iyonununkilerle karşılaştırılır.

Bu salınım karşılaştırmalarının 24.000'den fazlasının ardından, BASE araştırmacıları, iki yük-kütle oranının yüzde 1,6 milyarlık bir hassasiyetle birbirini yansıttığını buldular, ekip sonuçları 5 Ocak'ta Nature'da bildirdi. Bu, önceki ölçümden dört kat daha hassas bir ölçüm olarak karşımıza çıkıyor.

BASE sözcüsü ve Wako'daki RIKEN fizikçisi Stefan Ulmer, sonuçlar sayesinde fizikçiler, yerçekiminin, anti madde üzerindeki etkisini daha iyi anlayabilirler. Gezegen güneş etrafında dönerken Dünya'nın yerçekimi ortamı değişir, bu nedenle eğer yerçekimi protonları ve anti protonları farklı şekilde etkileseydi, bu etki, verilerin alındığı bir buçuk yıl boyunca ortaya çıkacaktı. Ulmer, "Anti madde ve maddenin yerçekimi ile tamamen aynı şekilde etkileşime girdiğini gösterdik" diyor.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum