Yılın En Hafife Alınan Meteor Yağmuru Başladı ve Bu Hafta Zirveye Ulaşıyor
Quadrantidler, kışın ortasında meydana geldikleri için diğer meteor yağmurları kadar dikkat çekmezler, ancak bolluk ve parlaklık açısından rakipsizlerdir.

Quadrantid meteor yağmuru 28 Aralık'tan 12 Ocak'a kadar sürer ve 3/4 Ocak'ta zirveye ulaşır. Meteorlarının parlaklığı ve sıklığı açısından yılın en iyi yağmurlarından biridir, ancak çok az insan bunu görür, çünkü gerçekleştiğinde dünyanın büyük bir bölümünde dışarısı çok soğuktur. Telaffuzu zor bir isim de muhtemelen yardımcı olmaz.

Tüm meteor yağmurları gibi, Quadrantid’e bir asteroit veya kuyruklu yıldızdan, bu durumda "ölü bir kuyruklu yıldız" olduğundan şüphelenilen 2003 EH1'den, gelen enkaz neden olur.

Quadrantid'in ilk bildirisi, Antonio Brucalassi'nin, Quadrans Muralis'ten geldiğini belirlediği, "Atmosfer, kayan yıldızlar adıyla bilinen çok sayıda parlak cisim tarafından geçildi." diye yazdığı 1825 yılına kadar uzanıyor. "Duvar kadranı", Uluslararası Astronomi Birliği tarafından dışarıda bırakılana kadar, bir asırdan fazla bir süredir gök bilimciler arasında moda olan bir takımyıldızdı. Konumu artık Boötes'un bir parçası olarak kabul ediliyor.

Bootes the ploughman, with the obsolete quodrant pictured

Çoban Boötes, resmedilen eski kadran ile.

 

Bu, yağmuru Güney Yarımküre'nin çoğunda ufkun altında yapar. Bu talihsiz bir durum çünkü ekvatorun güneyindeki koşullar şu anda dışarıda uzanmak ve yukarıda toz parçalarının sönmesini izlemek için daha uygun.

Kuzey Yarımküre'deki yüksek enlemlerde, Quadrantid’in kaynağının neredeyse tepeden geçtiği yerlerde, bu fikir şu sıralar daha az çekici görünebilir.

Bununla birlikte, tropikal, mevsim dışı sıcak bir dönem yaşayan veya çok iyi yalıtılmış bir yerdeyseniz, Quadrantid nefes kesici olabilir.

Meteor yağmurları, kaynağın doğrudan tepede olması durumunda ideal koşullar altında görülebilen meteor sayısını sayan Zenith Saatlik Oranı (ZHR) ile ölçülür. Quadrantid bazen yılın en yüksek ZHR'sine sahiptir, örneğin 2014'te ana zirveleri 3 Ocak'ta 245, ardından bir gün sonra 315'ti.

Daha tipik olarak, en yüksek ZHR genellikle 80 civarındadır ve bu, daha düzensiz olaylardan birinin büyük bir şov yaptığı bir yıl dışında, onu hala en iyi üç yağmurdan biri yapar. Quadrantid ayrıca ateş toplarının (Venüs'ten daha parlak meteorlar) sayısıyla da ünlüdür.

Bununla birlikte, ısıtmalı ceketlere sahip olanlar için bile bir engel var. Ay, 6 Ocak'ta dolunay olacak ve onu, Quadrantid'in zirvesi etrafında bir sorun oluşturacak kadar parlak hale getirecek. Ay zirve gecede şafaktan çok önce batacağından, erken kalkanlar pek etkilenmeyecektir. Zaten meteor yağmurları genellikle gece yarısından sonra en iyidir, çünkü Dünya'nın dönüşü bizi uzaklaştırmak yerine onlara doğru getirir.

Bazı meteor yağmurlarının ZHR'lerinin oldukça çan şeklinde bir eğrisi vardır, ancak Quadrantidler genellikle her iki tarafta da çok daha düşük rakamlarla sadece birkaç saat süren kısa, keskin bir zirveye sahiptir. Avrupalılar için bu, çarşamba sabahı erken saatlerde kalkmak için başka bir neden çünkü zirvenin GMT 03:00'da (Türkiye saati ile 06:00) olması bekleniyor. 

Meteor yağmurları genellikle en iyi şekilde çıplak gözle görülür, ancak Sanal Teleskop Projesi, dışarı çıkmak istemeyen veya çıkamayanlar için zirvenin bir görüntüsünü sağlayacaktır.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum