Yeni Nesil Nanotüp Pil 2 Dakikada % 70 Doluyor
Herhalde bugün kullandığımız kablosuz her şey pille çalışıyor. Cep telefonları, bilgisayarlar, kablosuz kulaklıklar,dronelar gibi pek çok şey pille çalışsa da şarj süreleri halen saatleri bulabiliyor.

Fakat Singapur Nanyang Teknoloji Üniversitesi’nden bilim insanları sadece 2 dakikada % 70 dolan ve iddiaya göre 20 yıl kullanılabiliyor. Bu piller standart lityum iyon piller arasındaki fark ise anotta(-) kullanılan maddenin türü. Normal lityum iyon pillerde grafit anot kullanılırken, yeni pilde titanyum dioksit jel kullanılarak, pilde oluşan kimyasal reaksiyon hızlandırılarak, hızlı şarj sağlandı. Bu etkiyi yaratmak içinse, insan saçından milyonlarca kat daha küçük nano tüp çubuklara bölerek titanyum dioksiti geliştirdiler. 

Lityum iyon pillerin aksine anota reaksiyonları hızlandırmak için elektrotları anota bağlamak için katkı maddelerine gerek yok. Bu teknolojinin özellikle elektrikli arabalar için çok önemli olabileceği belirtiliyor. Yeni jenerasyon lityum iyon piller sayesinde elektrikli arabaların 20 kat daha hızlı şarj edilebilir. Bu sayede günümüz arabalarında 500 şarj olan pil ömrü 10,000 şarja çıkabilir. Yeni nesil bu nanotüp jel pili üretmenin oldukça kolay olduğu belirtiliyor. Titanyum dioksit ve sodyum hidroksitin belli bir sıcaklıkta reaksiyonu ile bunun mümkün olduğu belirtiliyor. Nanoteknoloji sayesinde günümüzde benzinli arabalara alternatif olarak elektrikli arabaların menzili arttırılabilir. 5 dakikada şarj olabilecek arabalar belki de benzinli arabaların tahtına oturabilir. Araştırma Advanced Materials dergisinde yayınlanan araştırma daha büyük prototiplerde denenecek. Gelecekte ultra hızlı şarj olan arabalar sayesinde belki de fosil yakıtlar tarihe karışabilir.

Kaynak
Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum