Sinekler Gerçekten Yemeğinizin Üzerine Konduklarında Kusar mı?
Sinekler Gerçekten Yemeğinizin Üzerine Konduklarında Kusar mı?

Piknikte olduğunuzu ve sandviçinizi ısırmak üzere olduğunuzu hayal edin. Aniden, bileşik gözleri ve antenlerinin yardımıyla yemeğinize yönelen bir sineğin size doğru geldiğini fark ediyorsunuz. Saldırganlığınızdan kaçmayı başarır, sandviçin üzerine iner ve sonra üzerine kusmuş gibi görünür! Biraz iğrenç görünebilir, ancak sinek sadece kendi sindirdiği yemeği havalandırıyor veya sizinkinin üzerine tükürüyor olabilir.

110.000'den fazla bilinen sinek türünün çoğunun dişleri yoktur, bu nedenle katı yiyecekleri çiğneyemezler. Ağız parçaları süngerimsi bir saman gibidir. Yemeğinize bir kez indiklerinde onu yutabilecekleri önceden sindirilmiş, bulamaçlı bir çorbaya sıvılaştırmak için sindirim sıvılarını salmaları gerekir. Kısacası, bazı sinekler sıvı diyetindedir ve midelerine daha fazla yiyecek sığdırmak için yedikleri sıvıyı azaltmaya çalışırlar. Yiyecekleri biraz kurutmak için kusmuk baloncuklarına kusarlar. Biraz su buharlaştığında daha konsantre yiyecekleri yiyebilirler.

İnsanların yiyeceklerden besin almak için tüm bu tükürme ve kusma eylemlerini yapmasına gerek yoktur. Ancak tükürüğünüzde, çiğnenirken sandviç ekmeğinin bir kısmını önceden sindiren amilaz adı verilen bir enzim olan bir sindirim suyu üretirsiniz. Amilaz, tadamayacağınız nişastayı glikoz gibi tadabileceğiniz basit şekerlere ayırır. Bu yüzden ekmeği ne kadar uzun süre çiğnerseniz o kadar tatlı hale gelir.

Sineklerin ağızları olmadan yemeklerin tadına bakabildiğini biliyor muydunuz? Yere iner inmez, besleyici olup olmadıklarına karar vermek için ayaklarındaki alıcıları kullanırlar. Yemek yemeye hazırlanan aç bir müşteri gibi bacaklarını ovuşturan bir sineği fark etmiş olabilirsiniz. Buna tımar denir - sinek aslında kendini temizler ve üzerine konduğu yiyeceğin içinde ne olduğu hakkında daha iyi bir fikir edinmek için kıllarındaki ve ince tüylerindeki tat sensörlerini de temizleyebilir.

Etçil bitkiler sinekleri yiyebilir ve popülasyonlarını kontrol etmeye yardımcı olabilir. Yiyeceklere tükürmek ve hastalıkları yaymak kulağa iğrenç gelse de sinekler o kadar da kötü değildir. Nektar almak için kaç tane sineğin çiçekleri ziyaret ettiğini görünce şaşırabilirsiniz. Sinekler önemli bir tozlayıcı grubudur ve birçok bitkinin üremelerine yardımcı olurlar. Sinekler ayrıca kurbağalar, kertenkeleler, örümcekler ve kuşlar için iyi bir besin kaynağıdır, bu nedenle ekosistemin değerli bir parçasıdırlar. Bazı sineklerin tıbbi kullanımları da vardır. Örneğin, doktorlar yaralardaki ayrışan dokuyu çıkarmak için sinek kurtçuklarını (genç, olgunlaşmamış sinek formu) kullanırlar. Kurtçuklar, antiviral ve antimikrobiyal suları serbest bırakır ve bunlar bilim insanlarının enfeksiyonlar için yeni tedaviler oluşturmasına yardımcı olur. Daha da önemlisi, mutfağınızda olgunlaşmış muzların etrafında uçarken görmüş olabileceğiniz meyve sinekleri biyolojik araştırmalarda paha biçilmez değerdedir. Dünyanın her yerinden biyomedikal bilim insanları, hastalıkların ve genetik bozuklukların nedenlerini ve tedavilerini bulmak için meyve sineklerini inceliyorlar.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/plants-and-animals/do-flies-really-throw-up-on-your-food-when-they-land-on-it/Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum