Rusya'nın Ele Geçirdiği Çernobil Santrali, Radyoaktif Atık Yayılımı Korkularına Yol Açtı
Rusya'nın Ele Geçirdiği Çernobil Santrali, Radyoaktif Atık Yayılımı Korkularına Yol Açtı

Ukrayna cumhurbaşkanlığı ofisinin bir danışmanına göre, Rus birlikleri Çernobil bölgesi yakınında şiddetli çatışmalardan sonra Çernobil'i ele geçirdi. Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky'nin yardımcısı Mykhailo Podolyak'a göre, Ukrayna askerleri bölgeyi işgal eden ve şu anda kullanılmayan elektrik santralinin kontrolünü ele geçiren Rus güçleriyle savaştı.

Saldırı, Rus kuvvetlerinin 24 Şubat Perşembe günü itibariyle "70'ten fazla askeri hedefi" ve 11 hava sahasını imha ettiği, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana bir Avrupa ülkesine karşı yapılan en büyük Rus işgalinin bir parçası olarak geldi. İlerleyen Rus güçlerinin Ukrayna'nın başkenti Kiev'in eteklerinde bulunan Antonov Uluslararası Havalimanı'nı ele geçirdiği bildirildi.

Reuters'in haberine göre Podolyak, "Rusların saldırısından sonra Çernobil nükleer santralinin güvende olduğunu söylemek imkânsız" dedi. "Bu, Avrupa için en ciddi tehditlerden biri."

Dünyanın en radyoaktif yerlerinden biri olan Çernobil bölgesinin büyük bir kısmı, 1986'da nükleer santralinin feci şekilde erimesinden bu yana kapatıldı.

O yıl, tesisteki iki devasa patlama, reaktörün 2.000 tonluk (1.800 metrik ton) kapağını havaya uçurdu ve nükleer serpinti ile çevredeki 2.600 kilometre kare alanı kapladı. Bölge daha sonra 24.000 yıl boyunca insanlar için yaşanmaz olarak kabul edildi.

Zelenskyy perşembe günü erken saatlerde Twitter'da "Rus işgal güçleri Çernobil nükleer santralini ele geçirmeye çalışıyor. Savunucularımız 1986 trajedisi tekrarlanmasın diye hayatlarını veriyorlar" diye yazdı. "Bu, tüm Avrupa'ya karşı bir savaş ilanıdır."

Ukrayna içişleri bakanlığının bir danışmanı, elektrik santrali çevresinde çatışmanın nükleer atıkların potansiyel olarak bozulmasına ve tehlikeli radyoaktif maddelerin Avrupa'ya yayılmasına yol açabileceği konusunda da uyardı.

Ukrayna İçişleri Bakanlığı danışmanı ve eski bakan yardımcısı Anton Gerashchenko, Facebook'ta "Güvenli olmayan nükleer radyoaktif atıkları koruyan Ulusal Muhafızlar sıkı bir şekilde savaşıyor" dedi. "İşgalcilerin topçu atışları sonucunda nükleer atık depolama tesisi tahrip olursa, radyoaktif toz Ukrayna, Beyaz Rusya ve Avrupa Birliği ülkelerinin topraklarını kaplayabilir!"

Aralık 2021 ile Şubat 2022 arasında yasak bölgeye yaklaşık 7.500 Rus askeri daha yerleştirildi; site, Ukrayna'nın Rusya'nın müttefiki Beyaz Rusya ile olan kuzey sınırına yakın bir yerde bulunuyor ve Kiev’e giden en doğrudan yol üzerinde bulunuyor.

22 Şubat Salı günü Twitter'da yayınlanan askeri olmayan bir uydu görüntüsü, muhtemelen Rus birliklerinin bölgeye taşınmasını kolaylaştırmak içi, Ukrayna-Beyaz Rusya sınırındaki Çernobil santralinin sadece 22,5 km kuzeyindeki Pripyat nehrinde bir duba köprüsünün kurulduğunu gösteriyordu.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum