Rolf-Dieter Heuer 3 Şubat'ta Boğaziçi Üniversitesi'nde!
2009-2015 yılları arasında CERN Direktörlüğü'nü yürüten, dünyaca ünlü bilim insanlarından Prof. Rolf Heuer Boğaziçi’nde…

2013 yılından bu yana her dönem dünyanın önemli akademisyenlerini Boğaziçi Lectures kapsamında konuşmacı olarak ağırlayan Boğaziçi Üniversitesi; Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi CERN’de 2009-2015 yılları arasında Genel Direktör olarak görev yapan bilim adamı Prof. Rolf–Dieter Heuer’i konuk ediyor.

Dünyanın en büyük atom parçalayıcısı olarak bilinen Hadron Çarpıştırıcısı sayesinde ulaşılan muhtemel Higgs Bozonu’nu o dönem dünyaya açıklayan Prof. Heuer; Boğaziçi Üniversitesi'nde 03 Şubat, Çarşambagünü saat 14.00’te; “Bilim ve Sürdürülebilirlik; Özgün Uluslararası Kurumların Rolü” başlıklı bir konuşma yapacak. Prof. Rolf Heuer ’in konuşması simultane olarak tercüme edilecek.

Profesör Rolf-Dieter Heuer dünya çapında bir deneysel parçacık fizikçisi. Ocak 2009 ila Aralık 2015 tarihleri arasında CERN Genel Direktörlüğünü yapan Heuer; görevi kapsamında Büyük Hadron Çarpıştırıcısının (LHC) 2009 yılında başlatılması ve aynı zamanda 2015 yılında enerji artışının yapılması, H-Bozonunun keşfedilmesi ve CERN Üyeliğinin coğrafi olarak daha geniş bir bölgeye yayılması konusunda önemli çalışmalara liderlik etti. Türkiye’nin CERN Ortak Üyeliği de, Mayıs 2015'te yürürlüğe giren anlaşma ile Prof. Heuer döneminde hayata geçmişti.

Heuer ayrıca CERN’ü bilimin öneminin anlatılması sürecine aktif olarak dâhil eden ve sürdürülebilir toplumsal katkı için STEM eğimine önem veren bir bilim insanı olarak da anılmaktadır. 2004 ila 2008 yılları arasında Prof. Heuer Almanya’da bulunan DESY laboratuvarında parçacık ve astroparçacık fiziği araştırma direktörlüğünü yaptı ve bu laboratuvarda iki büyük deney olan ATLAS ile CMS’yi birleştirerek parçacık fiziği gruplarını LHC’ye yönlendirdi. Nisan 2016 tarihinde Alman Fizik Topluluğu’nun Başkanı olan Heuer, SESAME (Ortadoğu’da Deneysel Bilim ve Uygulamalar için Elektron Hızlandırıcı Işık) Konseyi’nin Başkanı olarak da görevlendirildi. Prof. Rolf Heuer ayrıca, Avrupa Komisyonu’nun Kasım 2015 tarihinde uygulamaya alınan yeni Bilimsel Danışma Mekanizmasının (SAM) bilimsel danışmanlar Üst Düzey Grubu’nun yedi üyesinden birisi.

500’den fazla bilimsel makale yayınlayan Prof. Heuer; Avrupa, Asya, Avustralya ve Kanada’da bulunan üniversitelerden pek çok Fahri Derece aldı. Alman Bilimler Akademisi Leopoldina ve Avrupa Fizik Topluluğu Fahri Üyeliği başta olmak üzere Avrupa’daki çeşitli Bilim Akademilerinin üyesi olan Prof. Heuer, 2015 yılında Federal Almanya Cumhuriyeti’nde Grand Cross 1inci Sınıf Liyakat Nişanı ile ödüllendirildi.

Etkinlik sayfasına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.
https://www.facebook.com/events/999704550109233/

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum