Advertisement
Neptün ve Uranüs Neden Mavinin Farklı Tonlarındadır?
Neptün ve Uranüs Neden Mavinin Farklı Tonlarındadır?

Kütle, bileşim ve sıcaklık açısından Neptün ve Uranüs ikiz olmaktan çok uzak olmasalar da iki gezegen, görünür ışıkta birbirlerinden kolayca ayrılabilir. Adını deniz tanrısından alan Neptün, gezegene yakışan derin bir mavi tonudur. Uranüs ise daha soluktur ve hafif yeşilimsidir. Peki neden bu kadar farklı görünüyorlar?

Satürn'e kadar olan tüm gezegenler ve hatta bazı daha büyük asteroitler, yörüngedeki uzay sondaları tarafından yakın mesafeden yoğun bir şekilde incelenmiştir. Öte yandan, buz devleri Uranüs ve Neptün, Voyager 2'nin sırasıyla 36 ve 33 yıl önceki uçuşlarından, geminin fırlatıldığı 1970'lerdeki teknolojiyi kullanarak görüntülenmesinden başka bir şey almadılar. Birçok astronomun bir dönüş yolu bulmaya çalışması şaşırtıcı değildir.

Bu arada, Oxford Üniversitesi'nden Profesör Patrick Irwin ve meslektaşları, çiftlerin atmosferlerini anlamaya çalışmak için Voyager 2'nin verilerini Hubble ve yer tabanlı teleskoplar tarafından alınan ölçümlerle birleştirdi. İki farklı tonu açıklayabilecek, arXiv'de okunabilecek bir model sundular.

Irwin ve ortak yazarlar, her iki gezegenin de hidrojen sülfür ("çürük yumurta" gazı), buz ve fotokimyasal pustan oluşan 700 kiloPaskal'dan (atmosferik basıncın yedi katı) daha fazla bir taban basıncına sahip bir atmosfere sahip olduğu sonucuna vardılar. 

Yazarlar, bunun üzerinde, Dünya'da deniz seviyesinin 1-2 katı basınçta bir fotokimyasal pus tabakası olduğu sonucuna vardılar; bu tabaka da aynı bileşimde fakat daha düşük basınçta bir tabaka ile kaplanıyor. Sis, metan'ın yoğuştuğu noktaya batmadan önce gezegenlerin üst atmosferlerinde üretilir. 

2005 yılında Hubble tarafından yakalanan Uranüs, halkalarını sergiliyor (solda). 2006'da Hubble, bantlı yapısını ve garip karanlık fırtınayı yakaladı.

 

Kırmızıyı emerken mavi ışığı yansıtan metan, baskın gölgeyi oluşturur. Uranüs, rengin solmasına neden olan daha kalın bir aerosol tabakasına sahiptir. Neptün ise, tayfın mavi kısmının yansımasını artıran, Everest Dağı'nın tepesinden daha düşük bir basınçta ince bir metan buz parçacıkları tabakasına sahiptir.

Hubble, Neptün'ün 1994'te değişen hava koşullarını yakalayarak sadece birkaç gün içinde değişen dinamik bir atmosfere sahip olduğunu ortaya koyuyor.

 

Özellikle Neptün, Hubble tarafından da görüldüğünden, Voyager 2'nin karanlık noktaların görüntülerini geri ışınladığı tek tip renkli değildir. Yazarlar, bunları derin aerosol tabakasındaki malzeme konsantrasyonlarına bağlamaktadır.

Çalışma, sistemimizdeki en az anlaşılan gezegenleri ele almanın yanı sıra, diğer yıldızların yörüngesinde bulunan Neptün büyüklüğündeki dünyaların bolluğu hakkında fikir verebilir.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/why-neptune-and-uranus-are-different-shades-of-blue/

 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum