Mercan Resifleri Azaldıkça Balıklar Rengini Kaybediyor
Mercan Resifleri Azaldıkça Balıklar Rengini Kaybediyor

Avustralya'da resif sağlığı, mercan türleri ve yerleşik balıklardaki değişiklikleri otuz yıl boyunca inceleyen yeni bir araştırmaya göre, Avustralya'nın ünlü Great Barrier Reef'indeki balık toplulukları, okyanuslar ısındıkça ve mercanlar ağardıkça daha az renkli hale gelebilir.

Deniz ekolojisti Chris Hemingson ve meslektaşları, Global Change Biology'de yayınlanan makalelerinde "Geleceğin resifleri bugün tanıdığımız renkli ekosistemler olmayabilir" diye yazıyor.

"Bulgularımız, resiflerin kritik bir geçiş noktasında olabileceğini ve önümüzdeki yıllarda çok daha az renkli olmaya başlayacağını gösteriyor."

Artan karbon emisyonlarının körüklediği başka bir yaygın ağartma olayının Büyük Set Resifi'ne çarpmasından haftalar sonra yapılan çalışma, dünyadaki en büyük mercan kayalığı sisteminin orta kesiminde yer alan Orpheus Adası'nı çevreleyen resiflere odaklandı.

Çalışma, önceki mercan ağartma olaylarının bölgedeki mercan resiflerinin yapısını derinden değiştirdiğini, yumuşak ve dallanan mercanların kaybının, giderek daha nadir hale gelen parlak renkli balıkların kaybolmasında olası bir faktör olduğunu buldu.

Araştırmacılar web sitesinde, "Bu karmaşık mercanlar daha nadir hale geldikçe, iklim değişikliğinden etkilenen gelecekteki resiflerde balık toplulukları daha donuklaşabilir" diye yazıyor.

Araştırmak için Hemingson ve meslektaşları, resif balıklarının topluluklarında bulunan renk çeşitliliğine baktılar ve bunu, bu balıkların yaşadığı habitat türleriyle ilişkilendirdiler.

Balıklar, öne çıkmak ve bir eşi çekmek için parlak renkler veya avcılardan kaçınmak için nötr tonlar geliştirmiş olsun, renklenmeleri doğal olarak yaşadıkları mercan resifleriyle bağlantılıdır.

Resifin sağlıklı bölümlerinde bol miktarda kompleks mercan bulunan balık toplulukları, ısı dalgaları ve siklonlar gibi büyük rahatsızlıkların ardından büyük, kabuklu mercanların hâkim olduğu ve az sayıda mercanın alglerle boğulduğu bozulmuş resiflerle karşılaştırıldı.

Evlerinden nadiren uzaklaşan küçük balıklara odaklanan Hemingson, "Bir resifte yapısal olarak karmaşık mercanların örtüsü arttıkça, içinde ve çevresinde yaşayan balıklarda bulunan renk çeşitliliği ve çeşitliliğinin de arttığını bulduk" diyor.  "Ancak, çim yosunlarının ve ölü mercan molozlarının örtüsü arttıkça, renklerin çeşitliliği daha genel, tek biçimli bir görünüme düşer."

Fotoğraf: Resifin sağlıklı (a) ve hasarlı (b) kısımlarındaki balık toplulukları.

Bu, ısınan sulardaki resif balıkları için iyiye işaret değil, bu nedenle Hemingson ve meslektaşları, eğilimlerin zaman içinde doğru olup olmadığını görmek için Orpheus Adası çevresindeki resiflerde yaşayan balık toplulukları hakkında son 27 yılda yıllık olarak toplanan verilere baktılar.

Önceki çalışmalardan biliyoruz ki, Great Barrier Reef'in sadece yüzde 2'si, son 30 yılda meydana gelen beş toplu mercan ağartma olayından etkilenmeden kalabilmiş. Bu insan kaynaklı ve emisyon kaynaklı deniz ısı dalgalarının gerçekten korkunç bir bedeli.

Hemingson ve meslektaşları, 1998'de kaydedilen ilk toplu ağartma olayının Orpheus Adası çevresindeki resiflerde özellikle sert, karmaşık dallı mercanlara zarar verdiğini ve balık topluluklarında "tam bir değişime" yol açtığını buldu.

Hemingson ve mercan kayalığı yoldaşları, "Devam eden düşüşler muhtemelen bu parlak renkli türlerin tamamen kaybolmasına yol açacaktır" diyorlar.

Yumuşak, dallanmış mercanların yerini alan büyük ve kabuklu kaya mercanları, ısı etkilerine karşı daha dirençli olsa da - resifi gelecekteki stres faktörlerine karşı tam anlamıyla sertleştirir - muhtemelen parlak renkli balıklar için avcılara karşı daha az koruma sağlarlar.

Sydney Teknoloji Üniversitesi'nden bir mercan biyoloğu olan Emma Camp, 2019'da Nature'a verdiği demeçte, "Üzüldüğümde pes edebilirim ya da bu duyguları beni motive etmek ve daha iyi çözümler bulmak için kullanabilirim."

Çalışma Global Change Biology'de yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum