Mauna Loa Yanardağı Patlaması Uzaydan Ürkütücü Görünüyor
Çarpıcı uydu görüntüleri, dünyanın en büyük aktif yanardağı olan Mauna Loa'da devam eden patlamayı gösteriyor.

Mauna Loa, yaklaşık 40 yıldır ilk kez Pazar gecesi Hawaii'nin Büyük Ada’sında patladı ve yanından aşağı akan kızgın bir lav fışkırttı. Bu muhteşem manzara, o zamandan beri uydular tarafından alçak Dünya yörüngesinin bakış açısından yakalandı.

Maxar Technologies, Pazartesi gecesi 22:30 civarında, Kuzeydoğu Rift Bölgesi boyunca hareket eden uzun bir lav akışını gösteren çekimleri yakaladı.

Lav akışının yanı sıra, yüksekliği 40 metreye kadar çıkan lav çeşmelerinin bildirileri var.

Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Araştırması (USGS) "Artan huzursuzluk, Mauna Loa zirvesinin altındaki depremlerdeki artış (günde 10-20'den günde 40-50'ye), GPS istasyonları tarafından kaydedilen artan enflasyon oranı ve MOK eğim ölçerde kaydedilen enflasyon tarafından kaydedildiği üzere, 2022 Eylül ortasında başladı. Huzursuzluk, Mauna Loa'nın zirve rezervuar sistemine yenilenen magma girşinden kaynaklandı." dedi.

Satellite image of volcanic eruption at night.

Patlamanın, 28 Kasım 2022 tarihli uydu görüntüsü.

 

Mauna Loa, dünyanın en büyük aktif yanardağıdır. USGS'ye göre, modern kayıt tutmanın 1843'te başlamasından bu yana daha önce 33 kez patladı. Yanardağın son patlaması, adanın en büyük nüfus merkezi olan Hilo'nun 7,2 kilometre yakınına lav akışının geldiği 1984 yılında gerçekleşti.

USGS, patlamayı "atmosfere önemli miktarda volkanik kül salımıyla tehlikeli patlama devam ediyor veya şüpheleniliyor" anlamına gelen "kırmızı kod" olarak tanımlasa da, şu anki haliyle, yerleşim bölgeleri için acil bir risk yok.

Twitter linki.

 

Ancak zaten epey bir aksamaya neden oldu. Bölge, 60 yılı aşkın süredir Dünya atmosferindeki karbondioksit konsantrasyonunu izleyen Mauna Loa Gözlemevi'ne ev sahipliği yapıyor. Gözlemevini yöneten UC San Diego'daki Scripps Oşinografi Enstitüsü'ndeki araştırmacılar, ekipmanlarının Pazartesi günü güç kaybettiğini ve şu anda veri kaydetmediğini söylediler. Durum o kadar ciddi ki, ölçüm ekipmanının yerini değiştirmeyi düşünüyorlar.

Küresel atmosferik karbondioksit konsantrasyonunun günlük kaydı olan ünlü Keeling Eğrisini icat eden Charles David Keeling'in oğlu Scripps Oşinografi yer bilimcisi Ralph Keeling, "Bu büyük bir patlama ve kötü bir yerde." dedi.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum