Lensi Olmayan Kamera – Paragraphica
Lensi Olmayan Kamera – Paragraphica

Bjorn Karmann tarafından geliştirilen Paragraphica, yapay zeka destekli GPS kullanarak, fotoğrafı çektiğimiz anda, bulunduğumuz konumdaki hava durumu, saat gibi verileri kullanarak, daha önceden çekilmiş fotoğrafları bulup anlık olarak görsel üretir. Kamerada, geleneksel bir kameranın çalıştırılmasına benzer şekilde, fotoğrafda oynama yapabilmek için verileri ve yapay zeka parametrelerini kontrol etmemize izin veren üç fiziksel kadran vardır.

Paragraphica, konum, hava durumu, saat ve yakındaki yer bilgilerini API’ler kullanarak toplar ve bu toplanan verileri birleştirerek konumu ve zamanı temsil eden yeni metin(paragraf) verileri üretir ve bu metin verileri yapay zeka modelleri kullanılarak fotoğrafa dönüştürülür. Ortaya çıkan fotoğraf sadece anlık bir görüntü değildir, veri görselleştirmesi yapılarak bulunduğumuz konumun yansıması, belki de yapay zeka modelinin bulunduğumuz konumu nasıl gördüğü belirten bir çıktıdır.

Bu kamera, yalnızca görsel algıyla sınırlı olmayan etrafımızdaki dünyayı deneyimlemenin bir yolunu sunar. Konum verileri ve yapay zeka görüntü sentezi aracılığıyla Paragraphica, bir anın özüne dair daha derin bir içgörü sağlar.

Yukarıda da belirttiğim gibi Paragraphica üç kadrana sahiptir. İlk kadran, bir optik lensteki odak uzaklığına benzer şekilde davranır ancak odak uzaklığı yerine kameranın verileri aradığı alanın yarıçapını kontrol eder. 0.1 ile 1 arasındaki değer yapay zeka görüntü yayma işlemi için bir gürültü çekirdeği ürettiğinden, ikinci kadran film greni gibi düşünülebilir. Üçüncü kadran ise rehberlik ölçeğini kontrol eder. Yönlendirmeyi artırmak, yapay zekanın, metin verilerini daha yakından takip etmesini sağlar. Geleneksel bir kamera analojisinde, odaklanma ne kadar yüksek olursa fotoğraf o kadar keskin, ne kadar düşükse  fotoğraf o kadar bulanık olur. İşte buradaki metin verileri geleneksel kameralardaki odağı temsil etmektedir.

Bu kamera hem fiziksel prototif olarak hem de sanal makine olarak kullanılabilir. Kamerayı sanal olarak denemek için linki kullanabilirsiniz. https://camera.sandbox.noodl.app/

Kaynakça

Mahmut Yıldırım
Moskova Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi - Nükleer Enerji Mühendisi | Veri Bilimci & Analisti

0 yorum