Kepler Teleskobu'nun Uzaktaki Gezegen Keşfi Jüpiter'in İkizi Gibidir 
Kepler Teleskobu'nun Uzaktaki Gezegen Keşfi Jüpiter'in İkizi Gibidir 

Gök bilimciler tarafından diğer yıldızların (dış gezegenler) yörüngesindeki gezegenleri bulmak için kullanılan tekniklerden ikisi ilk kez bir araya getirildi. Kepler Uzay Teleskobu ve kütle çekimsel mercekleme verilerinin birleştirilmesiyle, Kepler kullanılarak keşfedilen, diğer tüm dünyalardan iki kat daha uzakta bir gezegen bulundu. Tesadüf eseri, ölçebildiğimiz özelliklerde Jüpiter ile dikkat çekici bir eşleşmesi var. 

Kepler Teleskobu, binlerce yıldızdan gelen ışığı sık sık kontrol ederek çalıştı. Profesyonel ve amatör gök bilimciler daha sonra, bir yıldızın ışığını engelleyen gezegenlerin göstergesi olan parlaklıkta düzenli düşüşler arayan verileri elediler. Bununla birlikte, yaklaşık 10.000 ışık yılının ötesindeki yıldızların çoğu, Kepler'in verilerinde bu tür düşüşlerin saptanabilmesi için çok sönüktür. 

Sonunda, daha güçlü teleskoplar galaktik merkeze yakın gezegenleri bulmamızı sağlayabilir, ancak bu arada Manchester Üniversitesi doktora öğrencisi David Specht alternatif bir yaklaşım denedi. Aylık Bildiriler of the Royal Astronomical Society'de yakında çıkacak bir makalede Specht ve yardımcı yazarlar, kavramı kanıtlayarak ve veritabanlarımıza yeni bir dünya ekleyerek başarıyı bildirdiler. 

Kütle çekimsel mercekleme, ışığın büyük nesnelerin etrafında büküldüğü gerçeğini kullanır. Yeterince büyük bir nesne uygun şekilde yerleştirildiğinde, tıpkı kötü yerleştirilmiş bir kütlenin görüşü bozabilmesi gibi, Dünya'da daha uzak bir şeyden gelen ışığı odaklayarak bir mercek gibi davranabilir.

Gök bilimciler, kendi başımıza yapabileceğimizden çok daha derine bakmamıza izin vermek için galaksiler tarafından oluşturulan yerçekimi merceklerini kullandılar. Ayrıca mikro mercekleme olarak bilinen bir süreçle ötegezegenler keşfettiler. Bir yıldız bizim perspektifimizden daha uzak yıldızların önünden geçtiğinde ve geçici bir yerçekimi merceği oluşturduğunda, genellikle ondan önce gelir veya bir gezegenin varlığını gösteren çok daha küçük bir mercek onu takip eder.  Mikro mercekleme, gezegenleri Dünya'daki dev teleskoplarla ortaya çıkardı, ancak Kepler ayrıca yıldızların yoğun bir şekilde kümelendiği galaktik merkeze bakmak için çok zaman harcadı. 

"Arka plandaki bir yıldızın bir gezegenden bu şekilde etkilenme olasılığı on milyonlarca yüz milyona karşı birdir. Ama Galaksimizin merkezine doğru yüz milyonlarca yıldız var. Yani Kepler öylece oturdu ve üç ay boyunca onları izledi." dedi Jodrell Bank'tan ortak yazar Dr. Eamonn Kerins yaptığı açıklamada. 

Kepler'in 2016'da topladığı verilere gömülen Specht, Kerins ve düzinelerce ortak yazar, gezegenleri temsil edebilecek beş örnek buldu. Kepler'in gözlemlerini (neredeyse Dünya'dan Güneş'ten olduğumuz kadar uzaktayken yapılan) yer tabanlı verilerle birleştiren ekip, bunlardan birinin, K2-2016-BLG-0005Lb'nin gerçek olduğundan emin. Kerins, "Kepler ile buradaki Dünya'daki gözlemciler arasındaki bakış açısı farkı, görüş hattımız boyunca gezegen sisteminin nerede bulunduğunu üçgenlememize izin verdi." dedi. 

https://www.youtube.com/watch?v=nkZWnfdihkg

 

Diğer teleskoplar doğrulama için gerekliydi, ancak Kepler, verilerin çoğunu gün ışığından, bulutlardan ve atmosferik parazitlerden arınmış olarak sağladı. K2-2016-BLG-0005Lb 17.000 ışıkyılı uzaklıkta ve Jüpiter'den yalnızca marjinal olarak daha büyük, yıldızının yörüngesinde oldukça benzer bir mesafede dönüyor, ancak yıldızın kendisi Güneş'ten yaklaşık yüzde 40 daha az kütleli. Ne yazık ki, mevcut araçlarla K2-2016-BLG-0005Lb hakkında daha fazla bilgi alamıyoruz, ancak buluntu, başlangıçta gaz devlerinin oluştuğu düşünülen, yıldızından bu kadar uzakta bir gezegenin tespitinin nadir bir örneğini temsil ediyor. Mevcut yöntemler, daha dar yörüngelere sahip olanları bulmayı büyük ölçüde desteklemektedir. 

Yakında çıkacak olan Nancy Grace Roman uzay teleskopu, 100'ü Dünya benzeri kütle de dahil olmak üzere mikro mercekleme kullanarak galaktik merkeze doğru 1.400 gezegen bulmak için tasarlandı. Bundan önce, Öklid uzay teleskobu, esas olarak başka amaçlar için inşa edilmiş olsa da, gezegenleri bu şekilde bulmak için Kepler'den çok daha uygundur. Kepler'in bir tane bile bulabilmesi, gök bilimcilerin gelecekteki her iki teleskopun da çok daha fazlasını bulacağına olan güvenini artırıyor. Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/keplers-most-distant-discovery-is-an-almost-perfect-twin-for-jupiter/Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum