Jüpiter, 59 Yıl Sonra En Yakın Ve En Parlak Olacak
Jüpiter, 26 Eylül’de bütün gece görünecek ve 1963'ten beri olduğundan daha büyük ve parlak olacak.

26 Eylül'de, Jüpiter karşı konuma gelecek. Bu, bizim açımızdan Güneş'in tam karşısında, günbatımında doğuyor ve gün doğumuna yakın batıyor demektir. Bu tek başına Güneş Sistemi'nin en büyük gezegenini görmek için iyi bir zaman olur, ancak aynı zamanda Jüpiter'in en az 59 yıldır Dünya'ya en yakın olduğu zaman olacak ve dev gezegenin aylarını ve bulut oluşumlarını özellikle görünür kılacaktır. Teleskopları ve dürbünleri çıkarmanın ya da sadece kendi gözlerinizle merakla bakmanın zamanı geldi. Tesadüfen, Jüpiter sistemine Juno görevlerinin en önemli bölümlerinden biri üç gün sonra gerçekleşecek.

 

Karşı konumda gezegen ne demek?

Jüpiter'in karşı konumları, kabaca her 13 ayda bir meydana gelir, çünkü Dünya'nın Güneş'in etrafında dönmesi için gereken süre içinde Jüpiter, Akhilleus'un kaplumbağayı geçmesi gibi, yolunun on ikide birinin biraz altında yol almıştır. Dünyanın onu tekrar geçebilmesi için, yörüngemizde karşı konumun geçen sefer gerçekleştiği aynı noktaya döndükten sonra fazladan bir aya ihtiyacımız var.

Gezegenler mükemmel daireler çizerek hareket etselerdi, her karşı konum aynı mesafede meydana gelirdi. Ancak, gezegenler bunun yerine elipslerde yörüngede dönerler, bu nedenle her 11.9 yılda bir Jüpiter, günberi olarak bilinen Güneş'e en yakın yaklaşımına ulaşır. Günberi noktasında Jüpiter, Güneş'e yaklaşık 40 milyon kilometre daha yakındır ve dolayısıyla potansiyel olarak bize de ortalama mesafesinden daha yakındır.

Karşı konum Jüpiter'in günberisine ne kadar yakın olursa, Jüpiter ile Dünya arasındaki mesafe o kadar kısa olur, ancak bu, Dünya'nın Güneş'ten kendi mesafesindeki 5 milyon kilometrelik değişiklik nedeniyle biraz karmaşıktır.

 

Jüpiter ne kadar yakın olacak?

Jüpiter ile Dünya arasındaki minimum teorik mesafe 588 milyon kilometredir. Günberi Ocak 2023'e kadar olmadığı için bu sefer o kadar yaklaşmayacağız, ancak gelecek hafta Dünya-Jüpiter mesafesi minimumun yüzde 0,5'i içinde olacak. En azından 1963'ten beri Dünya'nın Jüpiter'e en yakın olduğu yer burası ve yüzyıllar boyunca bir daha bu kadar yakın olmayacağız.

Bu karşı konum ile her ikisi de oldukça yakın olan bir sonraki veya sonuncusu arasındaki farkı söylemek zor olabilir. Diğer yandan, dev gezegenin 2016'da nasıl göründüğünü hatırlarsanız, fark oldukça büyük olmalıdır. Dahası, Jüpiter şu anda neredeyse tam olarak gök ekvatorunda olduğu için, sadece bir yarımkürede en iyi olmaktansa, kutuplar bir yana, gezegenin her yerinden iyi görünüyor.

Mükemmel görüşe ve karanlık gökyüzüne sahip insanlar için bu, Jüpiter'in bazı uydularını astronomik bir alet olmadan tespit edip edemeyeceğinizi görmek için iyi bir fırsat.

 

29 Eylül'de, Jüpiter'e olan mesafe sadece küçük bir oranda değişeceği zaman, Juno, yüzeyden sadece 356 kilometre yukarıda, ISS'nin Dünya'ya yörüngesinden daha yakın, tek planlı Europa uçuşunu gerçekleştirecek. 2000’den bu yana ilk kez bir uzay aracı Europa'ya yaklaşacak ve en az on yıl boyunca tekrar yaklaşmayacağız.

Görev sırasında Juno, buzlu kabuk, gayzer sütunları ve su buharı atmosferi içindeki su kütlelerini tespit etmeye çalışacak.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum