Astronot Jessica Watkins, Uzaydan Bilim Makalesi Yayınlayan İlk Kişi Oldu
Dr. Jessica Watkins'in resmi NASA astronot portresi.

Dr. Jessica Watkins, hakem değerlendirmesinin son aşaması NASA astronotunun Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) bulunduğu sırada gerçekleştiği için, uzaydan bilimsel bir makale yayınlayan ilk kişi oldu. IFLScience, Watkins ile bu olağandışı rekorun yanı sıra başlarımızın üzerinde bilim yapma deneyimi hakkında konuştu.

Journal of Geophysical Research: Planets'te yayınlanan makale, Watkins'in, NASA'nın Curiosity'sinin şu anda araştırmakta olduğu, Mars'ın Gale Krateri ile ilgili veriler üzerine yaptığı jeoloji doktora sonrası araştırmasının bir parçasıydı. Watkins liderliğindeki çalışma, Kızıl Gezegen'i su zengini bir havzadan bugünkü kuru, soğuk bölgeye dönüştüren jeolojik değişimlere dair anlayışlar sunuyor.

Dr. Watkins, IFLScience'a, "Bu makale, Mars'taki Gale kraterindeki bir dizi tortul kayaçta bir uyumsuzluğun veya çökelme zamanındaki bir süreksizliğin keşfini anlatıyor." dedi.

"Bu uyumsuzluk, kraterde bir göl varken oluşan kayaları ve iklimin çok daha kuru olduğu zamanlarda oluşan üstteki kayaları ayırarak rüzgar kumullarının oluşumuna yol açar. Bu nedenle, uyumsuzluk, Gale kraterinde ıslak iklimden kuru iklime bir geçişi kaydeder ve Mars'ta ıslak iklimden kuru iklime küresel bir geçişle tutarlı kanıtlar sağlar."

Watkins working on electrical system components inside the International Space Station's Harmony module. Image Credit: NASA

Watkins, ISS'nin Harmony modülü içindeki elektrik sistemi bileşenleri üzerinde çalışıyor.

 

Watkins, orijinal metni, NASA'nın astronot birliklerine üye olma başvurusundan birkaç yıl önce sunmuştu. Makale, hakemlerin yorumlarıyla birlikte geri döndüğünde – hakem değerlendirmesi sürecinde standart bir adım – Watkins zaten astronot olma yolundaydı.

ISS'de görev yapan ilk Siyah kadın olmak için NASA'nın Crew-4'üne katılırken, son zamanlarda bu yorumları alabildi ve ortak yazarlarıyla birlikte makaleyi yayına hazırladı.

Dr. Watkins, IFLScience'a "Neyse ki, makalenin çoğunluğu fırlatılmadan önce zaten tamamlanmıştı, çünkü kaynaklara erişim yörüngede kesinlikle bir zorluk olurdu." dedi.

"ISS'deki sınırlı veri ve iletişim bant genişliğine ek olarak, görev açısından kritik olmayan bir projeye kaydırmak için zaman ve enerji açısından fiziksel bant genişliği de bir ISS mürettebat üyesi olarak sınırlıdır. Ancak ortak yazarlarımın özverisi sayesinde, makale kanıtını gözden geçirebildim ve yayın sürecini ISS'den tamamlayabildim."

JGR: Planets, Amerikan Jeofizik Birliği'nin (AGU) dergilerinden biridir. Wiley tarafından yayınlanan kuruluşların bu yayının gerçekleşmesi için NASA ile işbirliği yapması gerekiyordu.

Wiley'in Yayın Yönetiminden Sorumlu Başkan Yardımcısı Allyn Molina, IFLScience'a, “Dr. Watkin'in araştırmasını yayınlamak için AGU ve NASA ile ortak olmaktan heyecan duyuyoruz. Bu, normal yayın sürecimizde fazladan birkaç adım gerektirdi, ancak mesafe ne olursa olsun, her zaman araştırmayı ilerletmeye kararlıyız.” dedi.

Bu düşünceyi yineleyen AGU Yayınlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Matthew Giampoala şunları söyledi: “AGU, dünyanın her yerindeki bilim insanlarının işbirliği yapabilmesi için açık bilim ve açık veriye bağlıdır. Uzay neden bir engel olsun ki?”

NASA astronaut Jessica Watkins poses for a portrait, Tuesday, Sept. 15, 2020, in the Blue Flight Control Room at NASA’s Johnson Space Center in Houston. Image Credit: NASA/Bill Ingalls

Watkins, NASA'nın Houston'daki Johnson Uzay Merkezi'ndeki Mavi Uçuş Kontrol Odası’nda poz verirken.

 

Astronotlar uzayda nadiren makale yazsa ve bunları yayınlamaya yeni başlamış olsalar da, bilimsel araştırmalara çok katkı sağlarlar.

Watkins, IFLScience'a, "Burada ISS'de, ISS hakkında veri toplamak için deneyler tasarlayan, bu verileri yerde analiz eden ve daha sonra bulgularını hakemli dergilerde yayınlayan dünyanın dört bir yanındaki bilim insanları ve mühendisler adına çığır açan araştırmalara katılabilme ayrıcalığına sahibiz.” dedi. 

"Sonuç olarak, ISS ekibinin araştırma sürecine katılımını desteklemenin en iyi yolu, yeni sorular sormaya devam etmek ve bunları yanıtlamak için ISS'nin mikro yerçekimi ortamını kullanmanın yeni yollarını geliştirmektir!"

Dr. Watkins'in başımızın 420 kilometre üzerinde, üzerinde çalıştığı birçok proje arasında, Dünya'daki jeolojik değişimlerin gözlemlenmesi ve fotoğraflanması da yer alıyor. Alçak Dünya yörüngesinde olması ve Watkins'in uzmanlığı sayesinde, projenin gezegenimize benzersiz bir bakış açısı sunacağı kesin.

Dr. Watkins, "Bir gezegen jeologu olarak, Dünya'yı ISS'nin benzersiz bakış açısından gözlemlemenin en sevdiğim yönlerinden biri, Dünya'ya gezegensel bir perspektiften bakmaktır." dedi.

"Yerde saha çalışması yaptığım alanları yörüngeden görme ve yerinde 'arazi araştırması' gözlemlerini yörünge gözlemleriyle karşılaştırma yeteneği, iki veri kümesinin, hem Dünya'da hem de jeolojiye ilişkin anlayış için büyük ölçüde yörünge verilerine güvendiğimiz diğer gezegen yüzeylerinde, birbirini nasıl şekillendirebileceğine önemli bir ışık tutuyor."

Bu Watkins'in uzaydaki ilk seferi, ama aynı zamanda önümüzdeki birkaç yıl içinde Ay'a inmesi beklenen NASA astronotları Artemis ekibinin bir parçası. Artemis programındaki ilk mürettebatsız fırlatma, Artemis I, sadece birkaç hafta içinde gerçekleşecek.

Watkins, IFLScience'a, "NASA'nın, Artemis'in bu ay fırlatılmasıyla başlayacak olan Artemis görevleri için çok heyecanlıyız." dedi.

"Kesinlikle benim için, başka bir gezegensel cismin yüzeyinde saha çalışması yürütme çabasının bir parçası olma ihtimali, en hafif tabirle, ilham verici ve ISS'deki mevcut görevimizde yaptığımız çalışmanın Ay'a (ve sonunda Mars'a) giden yolu açmaya yardımcı olduğunu bilmek gerçekten bir onurdur."

Watkins, zaten etkileyici olan özgeçmişine bu yeni kaydı gururla ekleyebilir. Astronot aynı zamanda eski bir uluslararası ragbi oyuncusu ve ISS'de uzun vadeli bir görevi tamamlayan ilk Siyah kadın olacak. Jeolojik uzmanlığını uydumuzun yakın plan çalışmasına getiren Ay'daki yürüyüşünü görmek için sabırsızlanıyoruz.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum