Juno Uzay Aracı, 4 Temmuz'da hedefe varacak
NASA’nın bir basketbol sahası büyüklüğündeki uzay aracı Juno , 600 milyon km yol kat ederek 4 Temmuz 2016 tarihinde Jüpiter’e varacak.

Juno’nun 37 yakın uçuş yapması ve bu uçuşlardan elde ettiği verileri Dünya’ya göndermesi bekleniyor. Eğer her şey yolunda giderse, Juno insanlık tarihinde Jüpiter’e en fazla yaklaşan uzay aracı unvanını alacak.

Bu görev hiç kolay olmayacak. Juno gerekli deneyleri yapmak için , Jüpiter’in çok çetin şartlar taşıyan atmosferine girmesi gerekecek. Juno, gezegenin yüksek hızlardaki dönmesinden (Jüpiter ‘de 1 gün 10 saattir) kaynaklanan yüksek basınçlara ve manyetik alana maruz kalacak. NASA’dan alınan bilgiye göre, Güneş sitemindeki en şiddetli radyasyon ortamı Jüpiter’dedir.

Juno görev süresi boyunca 100 milyon diş röntgeninden salınan radyasyon miktarı kadar, radyasyona maruz kalacak.

Fakat, işin güzel tarafı; Juno’nun bu tür bir ortama uygun şekilde yapılmış olmasıdır. Juno, kablolarından sensörlerine kadar, kozmik bir savaşa hazırlanan şövalye gibi hazırlandı. Juno’nun en önemli kısmı ise titanyum bir kubbe içerisinde muhafaza edilen ana bilgisayardır. Titanyum kubbenin maruz kalınan radyasyonu 800 kat azaltması bekleniyor. Bu, aracın 20 ay boyunca bozulmadan çalışmasına imkan verecek.

Juno 5 Ağustos 2011 yılında uzaya fırlatıldı. Geçen yıl Pluton’a ulaşan Yeni Ufuklar uzay aracı gibi, Juno’dan da kısa bir zaman sonra ilk verileri almaya başlayabiliriz. Aşağıda, NASA tarafından Juno için hazırlanan kısa videoyu izleyebilirsiniz.

Kaynak
http://fizikakademisi.com/2016/06/20/nasanin-jupitere-gonderdigi-juno-uzay-araci-4-temmuzda-hedefe-varacak/

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum