James Webb Uzay Teleskobu, Evrenin En Derin Görünümünü Ortaya Çıkarmak Üzere
James Webb Uzay Teleskobu, Evrenin En Derin Görünümünü Ortaya Çıkarmak Üzere

NASA yöneticisi Bill Nelson yaptığı açıklamada, ajansın yeni James Webb Uzay Teleskobu sayesinde 12 Temmuz'da "Evrenimizin şimdiye kadar çekilmiş en derin görüntüsünü" ortaya çıkaracağını söyledi.

Nelson, geçen yıl aralık ayında başlatılan 10 milyar dolarlık gözlemevinin operasyon merkezi olan Baltimore'daki Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü'nde düzenlediği basın toplantısında, "Bu görüntü insanlığın daha önce hiç görmediği kadar uzaklar gösterecek" dedi.

Bir mühendislik harikası olan Webb, muazzam birincil aynası ve kızılötesine odaklanarak toz ve gazın ötesini görmesine izin veren aletleri sayesinde, kozmosa kendinden önceki herhangi bir teleskoptan daha fazla bakabilmektedir.

Nelson, "Güneş sistemindeki nesneleri ve diğer yıldızların yörüngesindeki dış gezegenlerin atmosferlerini keşfedecek ve bize potansiyel olarak atmosferlerinin bizimkine benzer olup olmadığına dair ipuçları verecek" diye ekledi.

Bu görüntü, merak ettiğimiz bazı sorulara cevap verebilir: Nereden geliyoruz? Orada daha ne var? Biz kimiz? Ve elbette, sorularının ne olduğunu bile bilmediğimiz bazı yanıtlar alacağız.

Webb'in kızılötesi yetenekleri, 13,8 milyar yıl önce meydana gelen Büyük Patlama'yı zamanda daha derinden görmesine izin veriyor.

Evren genişlediğinden, en eski yıldızlardan gelen ışık, yayıldığı morötesi ve görünür dalga boylarından daha uzun kızılötesi dalga boylarına kayar - Webb bunu benzeri görülmemiş bir çözünürlükte algılamak için donatılmıştır.

Şu anda, en eski kozmolojik gözlemler Büyük Patlama'dan sonraki 330 milyon yıl öncesine tarihleniyor, ancak Webb'in kapasiteleriyle gökbilimciler bu rekoru kolayca kıracaklarına inanıyorlar.

NASA yönetici yardımcısı Pam Melroy, NASA'nın ortağı Arianespace tarafından verimli bir şekilde fırlatılması sayesinde, teleskopun 20 yıl boyunca çalışır durumda kalabileceğini ve başlangıçta öngörülen ömrünü iki katına çıkarabileceğini açıkladı.

"Bu 20 yıl sadece tarihe ve zamana daha derine inmemize izin vermekle kalmayacak, aynı zamanda bilimde daha derine ineceğiz çünkü öğrenme, büyüme ve yeni gözlemler yapma fırsatımız var" dedi.

Thomas Zurbuchen, NASA'nın 12 Temmuz'da Webb'in bir ötegezegen olarak bilinen uzak bir gezegenin ilk spektroskopisini paylaşmayı planladığını söyledi.

Spektroskopi, uzaktaki nesnelerin kimyasal ve moleküler bileşimini analiz etmek için bir araçtır ve bir gezegensel spektrum, atmosferini ve su olup olmadığı ve zemininin nasıl olduğu gibi diğer özelliklerini karakterize etmeye yardımcı olabilir.

STSI astronomu olarak Nestor Espinoza, AFP'ye, mevcut araçlar kullanılarak gerçekleştirilen önceki ötegezegen spektroskopilerinin Webb'in yapabileceklerine kıyasla çok sınırlı olduğunu söyledi.

"Bu, çok karanlık bir odada olmak gibi ve sadece bakabileceğiniz küçük bir iğne deliğiniz var" dedi. Şimdi Webb ile "Kocaman bir pencere açtınız, tüm küçük detayları görebilirsiniz."

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum