Hubble’ın Gözlemlediği Gizemli Yansıma Bulutsusu
Hubble’ın Gözlemlediği Gizemli Yansıma Bulutsusu

Hubble bilim ekibi, yansıma bulutsusu NGC 1999'un inanılmaz derecede güzel bir yakın çekim görüntüsünü yayınladı.

NGC 1999, Orion takımyıldızında, Dünya'dan yaklaşık 1.350 ışık yılı uzaklıkta yer almaktadır.

Bulutsu, 5 Ekim 1785'te Almanya doğumlu İngiliz astronom William Herschel tarafından keşfedildi.

Ced 55i, DG 60 veya LBN 979 olarak da bilinen nesnenin çapı 0,6 ışık yılıdır.

NGC 1999, devasa yıldız oluşumunun Dünya'ya en yakın bölgesi olan Orion Bulutsusu'nun yakınında yer almaktadır.

Hubble gökbilimcileri, "NGC 1999'un kendisi son yıldız oluşumunun bir kalıntısıdır - yeni doğmuş bir yıldızın oluşumundan kalan artıklardan oluşur" dedi.

Tıpkı bir sokak lambasının etrafında kıvrılan sis gibi, NGC 1999 gibi yansıma bulutsuları yalnızca gömülü bir kaynaktan gelen ışık nedeniyle parlar.

NGC 1999 örneğinde, bu kaynak, bu görüntünün merkezinde görülebilen, yukarıda bahsedilen yeni doğan yıldız V380 Orionis'tir.

Ancak NGC 1999'un görünüşünün en dikkate değer yönü, merkezindeki, kozmik oranlarda mürekkep siyahı bir anahtar deliğine benzeyen göze çarpan deliktir.

NGC 1999'un bu görüntüsü, NASA/ESA Hubble Uzay Teleskobu'ndaki Geniş Alan Gezegensel Kamera 2 (WFPC2) cihazı tarafından elde edilen ayrı pozların bir bileşimidir.

Araştırmacılar, "Bu görüntü, 1999'da Servis Görevi 3A'dan kısa bir süre sonra tarihlenen arşiv WFPC2 gözlemlerinden oluşturuldu" dedi.

O zamanlar, gökbilimciler NGC 1999'daki karanlık yamanın yoğun, soğuk bir gaz bulutu, moleküller ve arka plan ışığını engelleyen kozmik toz olarak adlandırılan bir şey olduğuna inanıyorlardı.

Ancak, ESA'nın Herschel Uzay Gözlemevi de dâhil olmak üzere bir dizi teleskop kullanılarak yapılan takip gözlemleri, karanlık yamanın aslında boş bir uzay bölgesi olduğunu ortaya çıkardı.

NGC 1999'un kalbindeki bu açıklanamayan çatlağın kaynağı hala bilinmiyor.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum