Güneşimizin Ortaya Çıkardığı 'Benzeri Görülmemiş' Yeni Fotoğraflar
Güneşimizin Ortaya Çıkardığı 'Benzeri Görülmemiş' Yeni Fotoğraflar

Güneş'i izleyen bir uzay aracı, ana yıldızımızın tam diski ve atmosferinin şimdiye kadarki en yüksek çözünürlüklü görüntüsünü sağladı.

Avrupa Uzay Ajansı'nın Solar Orbiter'ı, Extreme Ultraviolet Imager (EUI) ile görüntüyü sadece 75 milyon kilometre uzaklıktayken çekti. Bu mesafe Dünya'nın ortalama yörüngesi ile Güneş arasındaki mesafenin yarısı kadardır.

Bu mesafede, uzay aracının her biri yaklaşık 10 dakikalık pozlama süresi olan ve tam görüntüyü oluşturmak için bir mozaik halinde birleştirilmesi gereken 25 farklı görüntü alması gerekiyordu. Sonuç karşımıza 83 milyon piksellik harika bir güneş görüntüsü çıkardı.

Güneş yüzeyinin ve koronanın (atmosferin) ince ayrıntılarını, diskin kenarında bazen patlayan ve uzaya büyük miktarlarda plazma fırlatan birkaç güneş 'çıkıntısı' da dahil olmak üzere, ince ayrıntılarına göz atmanıza izin veren tamamen yakınlaştırılabilen bir görüntü ortaya çıktı

Buraya tıklayarak görüntüye ulaşabilirsiniz.

EUI, uzay aracının kullandığı görüntüleme araçlarından sadece biridir. Güneşi incelerken, farklı atomlar ışığı farklı şekilde yaydıkları için bir dizi dalga boyuna bakmak faydalı olur. Koronal Ortamın Spektral Görüntülemesi (SPICE), bu ayrıntı için tasarlanmıştır; EUI Güneş'i görüntülerken, SPICE de kendi mozaiklerini topluyordu.

SPICE, dört aşırı ultraviyole dalga boyunda veri topladı.

Hidrojen görüntüsü, Güneş'in 50 yıl içinde türünün ilk tam görüntüsü ve kesinlikle en iyisi, bu nedenle güneş bilimcilerinin onu incelemek için koltuklarında zıplayacaklarını garanti edebilirsiniz.

Büyüleyici bir şekilde, daha yüksek sıcaklıklar, sadece 5.000 santigrat derece olan Güneş'in yüzeyinden daha uzakta meydana gelir: Güneş fizikçileri bu gizemi çözmeye çalışıyorlar. Solar Orbiter tarafından çekilenler gibi yüksek çözünürlüklü görüntüler bu çabaya yardımcı olabilir.

Bu tür görüntüler, bilim insanlarının güneş patlamalarını daha iyi anlamalarına da yardımcı olacak. Bu her insanı ilgilendirir: Güneş Dünya yönünde patladığında, güneş parçacıklarının Dünya'nın manyetik alanı ve atmosferiyle çarpışması, bazı teknolojilerin günlük işleyişine müdahale edebilecek bir jeomanyetik fırtınaya neden olabilir.

İki yıldan biraz daha uzun bir süre önce, Şubat 2020'de fırlatılan Solar Orbiter, güneş kutupları da dahil olmak üzere Dünya'dan elde edilmesi imkânsız olan Güneş'in ayrıntılı ölçümlerini yapmak üzere tasarlandı. Yerçekimi yardım manevralarında hız toplama görevi sırasında en az 19 kez Güneş'e yaklaşacak ve birkaç noktada Venüs'e uçacak.

İlk yaklaşmasını 26 Mart'ta tamamladı ve yıldıza sadece 48 milyon kilometre kadar yaklaştı. Güneş kutuplarıyla ilgili ilk yakın verilerini toplamalı ve güneş rüzgarını örneklemeliydi.

Bir sonraki yaklaşma gelecek yıl gerçekleşecek ve bu noktada Güneş'e daha da yaklaşacak. İlk yaklaşmadan alınan görüntülerin daha da muhteşem olmasını umuyoruz ve küçük uzay aracının önümüzdeki aylarda ve yıllarda eve ne göndereceğini görmek için sabırsızlanıyoruz.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum