Gelecekte pek çok eşya dokunmatik yüzeylere sahip olabilecek
Canatu şirketinin geliştirdiği esnek, şeffaf ve incecik sensör tabakası NanoBud, istenilen her yüzeyin dokunuş algılama özelliğine kavuşmasını sağlıyor.

Finlandiyalı teknoloji şirketi Canatu, eşofmanlarımızdan tutun, otomobillerimize, gamepad’lerimizden tutun da, mutfak gereçlerimize kadar her eşyanın dokunuş sensörleri ile bezenmesini sağlayacak bir buluşa imza attı.

Karbon nanotüplerden oluşan NanoBuds sensör tabakası, esnek, ince ve dokunmatik algılama özelliği ile, giyilebilir teknoloji şirketlerinin ilgisini çekecek gibi görünüyor. En kıvrımlı yüzeylerde bile algılama hassasiyetinden ödün vermeyen NanoBud, incecik yapısına rağmen, sıradışı sağlamlık ve uzun ömür vaat ediyor.

MIT bünyesinde gerçekleştirilen bazı araştırmalar, karbon nanotüplerden istifade eden, ekstra ince ve esnek dokunmatik ekranlar oluşturulmasını hedefliyordu. Görüntü paneli üretmenin zorluklarıyla yüzleşmektense, yalnızca dokunuş algılamaya odaklanan Canatu, pratik uygulamaya çok yakın haldeki prototipi ile şimdiden uygun markalarla anlaşma arayışında.

Samsung ya da Sharp gibi markalar bu teknolojiden istifade edebilirlerse, dünyanın en hassas ve en kibar akıllı telefonlarını, akıllı saatlerini üretebilirler.

Kaynak: Techno-Labs


Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum