Evimizdeki misafir: Big Bang
Hani televizyonlarda yayın olmadığı zaman ekran bir sürü karıncanın istilasına uğramış gibi görünür, böyle siyah beyaz binlerce belki de milyonlarca noktayla dolar ya; hah, işte o karıncalanma neden olur diye daha önce hiç düşündünüz mü?

Birçok kişi bunun neden olduğunu düşünmemiştir. Açıkçası biz de şimdiye kadar “Acaba bu nedir?” diye buna kafa yormamıştık. Yani bu konuda yalnız olmadığımızı düşünüyoruz.

Şimdi sizi “biraz” geçmişe, yaklaşık 13 milyar yıl öncesine, büyük patlamanın (Big Bang) olduğu zamana götürelim. “Yahu ne alaka, televizyondaki karıncalanmadan büyük patlamaya ne ara geldik?” diyebilirsiniz, haklısınız da. Ancak, durumu hemen izah edeceğiz.

Televizyonlarımızda yayın olmadığı zaman görünen tüm o karıncalanmalar, büyük patlamadan arta kalan elektromanyetik dalgaların bizim görebileceğimiz dalga boylarına çevrilmiş haliymiş. Meğer biz, televizyonlarımızda evrenin genişlemesinden arta kalan tembel elektromanyetik dalgaları görüyormuşuz da haberimiz yokmuş!Büyük patlamanın şiddeti öyle fazlaydı ki, bunun en büyük etkilerinden biri hala evrenin her yerinde 1.9 mm dalga boyuna sahip, uç değerine 160.2 Ghz frekansta ulaşarak salınan bir mikrodalga yayını olarak gözlemlenmektedir. 1964 yılında Amerikalı radyo astronomlar Arno Allan Penzias ve Robert Woodrow Wilson bu dalga boyundaki ışımayı keşfederek 1978 Nobel Fizik Ödülü‘nü kazanmışlar.

Kısacası gördüğümüz tüm o karıncalanmalar büyük patlamadan arta kalan radyasyon kalıntılarıymış. Ayrıca radyolarda kanal değiştirirken oluşan cızırtının da sebebi buymuş.

Kaynak
Nolm.us
http://www.nolm.us/evimizdeki-misafir-big-bang/

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

1 yorum

  • Ayan Osman Gülsoy
    Ayan Osman Gülsoy
    8 yıl önce

    Eksik bilgi, 1,9 mm dalga boyuna sahip 160 GHz'deki bir sinyali nasıl bir TV'nin VHF ve UHF kanallarında görebiliyoruz. TV'lerde UHF bandı 800 MHz'de biter...