Elektrikli Beyin Stimülasyonu Deneyi, Yaşlı İnsanlarda Belleği Güçlendiriyor
Elektrikli Beyin Stimülasyonu Deneyi, Yaşlı İnsanlarda Belleği Güçlendiriyor

Yaşlandıkça hafızamız daha da kötüleşmeye meyillidir. Yeni bir çalışma, elektrotların takılı olduğu bir kapaktan uygulanan hafif, invazif olmayan elektrik stimülasyonunun, yaşlanmanın etkileriyle mücadele etmeye ve hafızamızı daha güçlü tutmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Teknik olarak, sistem transkraniyal alternatif akım uyarımı veya tACS olarak bilinir ve beyin dalgalarımızı senkronize ederek çalıştığı düşünülmektedir.

Boston Üniversitesi'ndeki araştırmacılar tarafından yürütülen deneylerde, günde sadece 20 dakikalık uyarım, en az bir ay süren 2 tür hafıza işlevinde gözle görülür iyileşmeler sağlamak için yeterli oldu.

Daha fazla araştırma ile bu gelişme, yaşlandıkça zihnimizi keskin tutmanın yanı sıra hafıza ile ilgili sorunları tedavi etmenin yöntemlerini açabilir.

Araştırmacılar, yayınladıkları makalelerinde, "Bulgularımız, yaşlanan beynin plastisitesinin, tekrarlayan ve yüksek oranda odaklanmış nöromodülasyon kullanılarak seçici ve sürdürülebilir bir şekilde kullanılabileceğini gösteriyor" diyor.

Bir dizi deneyde, 65 ile 88 yaş arasındaki 150 kişiye 4 gün boyunca günde 20 dakika elektriksel beyin stimülasyonu verildi. Aynı zamanda her birinden 20 kelimelik 5 listeyi dinlemeleri ve hatırlamaları istenmiştir.

Daha önceki araştırmalara dayanarak, beynin iki özel alanı farklı frekanslarla hedeflendi.

4 Hz'lik bir frekansta beynin alt parietal lobunu uyarmanın listelerin sonundaki kelimelerin hatırlanmasını iyileştirdiği gösterildi.

Beynin dorsolateral prefrontal korteksini 60 Hz frekansında uyarmanın, katılımcıların listelerin başındaki kelimeleri hatırlamalarına yardımcı olduğu gösterildi, bu da uzun süreli hafızada bir gelişmenin göstergesi. Uzun süreli belleğe bir örnek, bir haftalık tatilden sonra arabanızı havaalanında nereye park ettiğinizi hatırlayabilmek olabilir.

Stimülasyon tedavisinden önce en kötü bilişsel performans seviyelerini gösterenler, sonrasında daha büyük gelişmeler gösterdiler.

Edinburgh Üniversitesi'nden sinirbilimci Tara Spires-Jones The Guardian'a “Bu umut verici bir çalışma ve beynin ne kadar esnek ve uyarlanabilir olduğunu gösteriyor” dedi.

Henüz bilmediğimiz ve bu çalışmada ele alınmayan şey, bir beyin bozukluğu nedeniyle hafıza yeteneklerinde bozulma olan kişilere bu tür bir uyarım ve beyin eğitimi yoluyla yardım edilip edilemeyeceğidir.

Henüz erken olmasına rağmen, bu umut verici bir başlangıç: teknoloji hızlı bir şekilde uygulanabiliyor ve en az 1 ay sürmesinin yanı sıra hem kısa vadeli hem de uzun vadeli bellek hatırlama türleri üzerinde çalışıyor.

Boston Üniversitesi bilişsel sinirbilimci Shrey Grover Nature'a verdiği demeçte, "Bu çalışmayı anlamlı şekillerde genişletebileceğimizi ve beynin nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi sağlayabileceğimizi umuyoruz" dedi.

Araştırma Nature Neuroscience'da yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum