Dünyaya Çarpmadan Sadece 2 Saat Önce Görülen Asteroit
Dünyaya Çarpmadan Sadece 2 Saat Önce Görülen Asteroit

3 metrelik bir asteroit, muhtemelen İzlanda kıyılarına inmeden önce 11 Mart'ta görüş alanına girdi ve Dünya'nın atmosferini kırdı. Asteroidi bu kadar özel yapan şey, gök bilimcilerin onu Dünya ile temas kurmadan sadece iki saat önce fark etmeleri ve bu da onu gezegene çarpmadan önce tespit edilen yalnızca beşinci asteroit haline getirmesidir.

İzlanda'dan gelen yerel raporlar, tepede büyük bir ateş topu olduğunu belirtse de, asteroitin gerçekten suya mı çarptığı yoksa atmosferde mi dağıldığı belli değil. Avrupa Uzay Ajansı'ndaki (ESA) dünyaya yakın nesneler koordinasyon merkezi, şimdi asteroitin herhangi bir görüntüsü için çekici, ancak konumun uzaklığı nedeniyle bunun olası olmadığını belirtiyorlar.

Keşif, gece gökyüzünde "parlak ve hızlı hareket eden bir nesneyi" işaret eden bir Macar gözlemevinde Krisztián Sárneczky tarafından yapıldı. Nesne Sar2593 olarak adlandırıldı ve yüzde 1'den daha az bir etki olasılığına sahip olduğu kabul edildi.

https://twitter.com/KurtiStefan/status/1502643252746461193?s=20&t=9D8DDE2Ugpd4w_zvAAYD0g

 

Bu atamanın ardından, otomatik sistemler, Sar2593'ün gerçekte yüzde 100'lük bir etki şansına sahip olacağını ve Kuzey İrlanda'ya yakın bir yere ineceğini anladı. Asteroit saniyede 18,5 kilometre hızla seyahat ederken ve Dünya'ya çok yakın uçarken dünyanın her yerinden gök bilimciler, kolay olmayan bir başarı için nesneyi izleme girişiminde bulunmaya başladı.

21:21 ile 21:25 arasında, nesnenin Dünya'yı etkilediği tahmin ediliyordu - yani, yanmadan önce atmosferden geçmeyi başarırsa. Şu anda, iniş yaptığına dair somut bir kanıt yok, ancak İzlanda kıyılarında tesadüften biraz daha fazla olabilecek büyük bir etki olduğuna dair göstergeler var.

Hem İzlanda hem de Grönland, yaklaşık 2 ila 3 kiloton TNT enerji salınımı ile bir darbeden kaynaklanan sinyalleri aldı. Referans olarak, tarihteki en büyük kaza sonucu nükleer olmayan patlama olan Halifax patlaması, 2,9 kiloton TNT'ye eşdeğerdi, 3 ila 4 metre çapında bir asteroit yakınlardaki okyanusa çarptı.

https://twitter.com/tony873004/status/1502529153471770626?s=20&t=3Ex969nzQYN_Eg8wDM7Yew

 

Atmosferi bu hızda yakmak, büyük miktarlarda parçalanıp buharlaşarak asteroit üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip olacaktı. Bu genellikle, hava ile sürtünme asteroiti parçaladığından, ateş topu olarak adlandırılan büyük ışık parlamaları olarak görülür.

ESA şimdi, asteroidi görmüş olabilecek herkesi, burada ziyaret edebileceğiniz görüntülerini sunmaya çağırıyor.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/asteroid-spotted-just-2-hours-before-hitting-earth-becomes-fifth-known-earth-impactor/Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum