Dünyanın En Güçlü Asidi Floroantimonik Asit
Dünyanın En Güçlü Asidi Floroantimonik Asit

Cisimlerin asit ile erimesinin dramatik tasvirleri sinemada yaygındır, ancak kostik sıvıların gerçek kimliklerinin genellikle belirsiz bırakılması şu soruyu akla getirir: gerçek mi? Kesinlikle eti eritebilen asitler vardır (bazılarının tavuk budu üzerinde hızlı çalışmasını izleyebilirsiniz), ancak normal asitlerin ötesinde, seçkin bir kötü yanık sıvı grubu vardır: süper asitler.

Süper asitler - dünyadaki en güçlü asit olan floroantimonik asit gibi - yüzde 100 sülfürik asitten daha güçlü asitlerdir. Genellikle, biri hiper reaktif element florini içeren iki güçlü asidin birleştirilmesiyle yapılır ve sonuçta proton vermeyi seven aşırı asidik bir bileşik elde edilir.

 

FLOROANTİMONİK ASİT NEDİR?

Floroantimonik asit, süperasitlerin patronu, hidrojen florür (HF) ve antimon pentaflorürün bir karışımıdır.

The Royal Society of Chemistry'nin bildirdiğine göre, "sihirli asit" (florosülfürik asit ve antimon pentaflorür) olarak bilinen süper asit, yüzde 100 sülfürik asitten 100 milyar kat daha güçlüdür ve "süper asit" unvanına fazlasıyla hak kazanır.

Floroantimonik asit ne kadar güçlü? Sihirli asitten 100.000 kat veya saf sülfürik asitten 10 katrilyon kat daha güçlüdür. Tüm bu sıfırları akılda tutmak zor oluyorsa, belki de tavuğun floroantimonik asitle ıslatıldığı bu video, istatistikleri bir bağlama oturtmaya yardımcı olabilir.

https://www.youtube.com/watch?v=UWBNcMyfiGQ&t=555s

 

FLOROANTİMONİK ASİT HERHANGİ BİR ŞEYİ ÇÖZMEYE YETENEKLİ Mİ?

İlginç bir şekilde, asit kuvveti (bir asidin diğer moleküllere proton verme yeteneği) her zaman kesin bir aşındırıcılık ölçüsü değildir. Sihirli asit, içine bir mum daldırılıp hızla çözüldüğü görüldükten sonra bu şekilde adlandırıldı, mumun hidrokarbonları çok kararlı bileşikler olduğu için bu imkansız olduğu düşünülen bir şeydi.

Protonları metana transfer edebilen floroantimonik asit ise Chemical Force'tan bu videoda görüldüğü gibi doğum günü mumuna çok az zarar veriyor. Ancak -28'lik bir Hammett asitlik işleviyle, hala oldukça korkutucu derecede aşındırıcı, hatta camı bile eritebilir, bu nedenle Teflon olarak da bilinen sentetik floropolimer Politetrafloroetilen (PTFE) içinde saklanması gerekir.

Pek göstermese de Teflon, organik kimyadaki en sert bağlardan (C-F bağları) bazılarını içerir ve onu floroantimonik asit için değerli bir saklayıcı yapar. Breaking Bad'deki küvet sahnesi bize bir şey öğrettiyse, o da asidin saklama önerisine saygı göstermediğinizde işlerin çok karışabileceğidir.

 

FLOROANTİMONİK ASİT NE İÇİN KULLANILIR?

Floroantimonik asidin aşırı doğası, onu kimya mühendisliği ve organik kimyada değerli bir araç haline getirir. ThoughtCo., Oprah gibi proton dağıtma tutkusunun zor çözücülere bağlı bileşikleri çıkarmasına olanak verdiğini bildiriyor, neopentandan metan gibi.

TikTok tuvalette klor gazı üretmekten avokado ile tehlikeli şeyler yapmaya kadar skandal çıkarmaya bayılırsa da, floroantimonik asit kesinlikle uzak durmak isteyeceğiniz bir şey.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum