Çin’de 70 Milyon Yıllık Dinozor Yumurtası Fosili Bulundu
Yaklaşık 70 milyon yaşında olduğu düşünülen antik dinozor yumurtası fosili, Güneydoğu Çin’de bir inşaat alanında bulundu.

Beş kabuğun kalıntıları, Çin’in Guangdong Eyaletindeki Foshan şehrinde, yaklaşık 8 metre derinlikte, kum taşı içerisine gömülmüş bir şekilde bulundu. Bilim insanları, bu kalıntıların geç Kretase döneminden bu yana gizlenmiş ve korunmuş olduklarını düşünüyorlar.

Guangdong Arkeoloji Enstitüsünden araştırmacı Qui Licheng;  Çin Merkez Televizyonuna verdiği demeçte (CCTV) “Beş yumurta bulduk: üçü yok edildi, ancak yine de görünür durumdalar.” açıklamasında bulundu.

Diğer ikisinin de taş üzerinde izleri var. Yumurtalar yuvarlak şekildeydi ve fitofagoz [bitki yiyen] dinozorlara ait.

Geçtiğimiz Pazartesi günü Foshan’da yerel bir inşaat alanında gerçekleşen bir kazada büyük miktarda kırmızı kum taşı içinden çıkarılan yumurta fosili yaklaşık 13-14 santimetre (5.1-5.5 inç) çapındaydı. Yapılan keşfin görüntülerini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Arkeologlar, kabukların yüzeyindeki damarlar hala görünür olmasına rağmen farklı derecelerde hasar gördüğünü ve yumurtaların içinin kum taşı ile dolduğunu açıkladılar.

Ekip, başka arkeologların incelemesi olmadan, yumurtaların yaşını veya ait olduğu türleri kesinlikle söyleyemeyeceğini açıkladı.

Diğer bilim insanları tarafından teyit edilen bulguları görmek için beklemek zorunda olsak da, fosiller şimdi yerel bir müzede inceleniyor. Çin’in bu bölgesinde dinozor yumurtalarının keşfi ilk değil.

1980’lerden beri dünyanın en çok dinozor yumurtası sayısına sahip olduğu söylenen Çin’de ve komşu şehir Heyuan’da dinozor yumurtaları bulundu. 2015’te, 43 fosilleşmiş dinozor yumurtası ortaya çıkarıldı.

Foshan’da , Sanshui Havzası denilen bir havza tespit etti ve araştırmacılar, geçmişte bu bölgede çok sayıda bitki ve hayvan yaşadığı için bölgenin dinozor yumurtası fosilleriyle olan ilişkisini açıkladığını söylediler.

Foshan’ın baş jeologu Liu Jianxiong “Sanshui Havzasında özel iki şey var: biri, mineral bakımından zengin, ikincisi ise fosil bakımından zengin, Kretase döneminden kalma dinozor yumurtaları gibi ya da Paleogene döneminden kalan balık fosilleri gibi” açıklamasında bulundu.

“Bu keşif, paleoiklim ve tortul çevre hakkında araştırmamız için çok önemlidir.”

Kaynak
http://www.sciencealert.com/70-million-year-old-dinosaur-eggs-have-been-discovered-at-a-construction-site-in-china

0 yorum