Çin, Nükleer Silah Fırlatma Yapabilecek "Kıyamet Trenleri" Araştırıyor
Çin, Nükleer Silah Fırlatma Yapabilecek "Kıyamet Trenleri" Araştırıyor

Çin'in, gemide yüksek güçlü füzelerle ülkeyi yakınlaştırabilen yüksek hızlı "kıyamet trenleri" olasılığını gözlediği bildiriliyor. Buradaki fikir, kıtalararası balistik füzeleri (ICBM) taşımak için yüksek hızlı bir demiryolu kullanmak ve düşman tespitinden kaçınmak için onları sürekli hareket halinde tutmaktır. Sözde "kıyamet trenleri", patlamanın derin şokunu emmek için yüksek oranda güçlendirilmiş demiryolu rayları ve temelleri kullanarak füzeleri fırlatmak için bir platform olarak bile kullanılabilir. Teoride, bu ICBM'lere nükleer savaş başlıkları yüklenebilir.

Güney Çin Sabah Haberleri'ne göre, büyük plan hâlâ taslak aşamasında, ancak Chengdu'daki Güneybatı Jiaotong Üniversitesi'nde inşaat mühendisliği profesörü olan Yin Zihong tarafından yönetilen merkezi Çin hükümeti tarafından finanse edilen ulusal bir araştırma projesinin konusu. 

Bildirildiğine göre, Güneybatı Jiaotong Üniversitesi Dergisi'nde bu planın artılarını ve eksilerini inceleyen hakemli yeni bir çalışma yayınladılar.  “Ağır yük demir yollarıyla karşılaştırıldığında, yüksek hızlı demir yolları daha hızlı ve daha sorunsuz çalışır. Bu, yüksek hızlı raylarda, askeri araçların hareketliliğinin, güvenliğinin ve gizlenmesinin daha fazla olacağı anlamına geliyor.” diye yazdı araştırmacılar.

Soğuk Savaş sırasında, ABD ve Sovyetler Birliği, nükleer silahları hareket ettirmek veya yerleştirmek için trenleri kullanmak için daha önce benzer planlara sahipti. Vagonla başlatılan ICBM fikri son yıllarda pek ilgi görmedi, ancak bir şekilde geri dönüş yapıyor gibi görünüyor. Çin, 2015 yılında bir demiryolundan bir ICBM "soğuk fırlatma" testini yaparken, Kuzey Kore 2021'de trenle fırlatılan balistik füzelerini sergiledi. 

Çin, ABD, Rusya, Fransa, İngiltere, Pakistan, Hindistan, İsrail ve Kuzey Kore ile birlikte nükleer silahlara sahip olduğu doğrulanan dokuz ülkeden biri. Endişeli Bilim Adamları Birliği'ne göre, 1960'larda nükleer bombaları başarıyla test ettikten sonra Çin, o zamandan beri tahmini 350 savaş başlığından oluşan bir cephaneliğini sürdürdü. Bu nükleer stok, sırasıyla yaklaşık 5.500 ve 6.300 nükleer savaş başlığına sahip olan ABD ve Rusya ile karşılaştırıldığında nispeten mütevazı. 

Çin, barış zamanında çoğu nükleer savaş başlığını füzelerinden bağımsız tutarak “ilk kullanım yok” nükleer politikasını öneren ve taahhüt eden ilk ülke oldu. Tersine, nükleer silahlara sahip devletlerin çoğu – ABD ve Rusya dahil – bir çatışmada ilk kullanımlarına izin verecek politikalar sürdürüyorlar. 

Nükleer stokları diğer jeopolitik devlere göre nispeten “minimal” olsa da Çin, yüksek hızlı tren alanında neredeyse kesinlikle bir dünya lideridir. Ülke, saatte 200 ila 350 kilometre hızlarda trenleri sıkıştırabilen toplam 40.000 kilometre ray uzunluğuyla dünyanın en büyük yüksek hızlı demiryolu ağına ev sahipliği yapıyor. Belki biraz daha fazla araştırmayla, bu iyi yağlanmış yüksek teknolojili demiryolları sistemi, ülke çapında ICBM'leri inanılmaz hızlarda da fırlatabilir. 

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/technology/china-is-researching-doomsday-trains-capable-of-launching-nuclear-weapons/Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum