Bebek Foklar İlgi Görmek İstediklerinde Bas Tonlarda Sesler Çıkarıyor
Genç liman fokları, daha dramatik olmak için ses tonlarını değiştirebiliyor.

Liman fokları hayatlarının ilk haftalarından itibaren kendilerini duyurmak için seslerinin tonunu değiştirebilirler. Royal Society'nin yakın tarihli bir araştırmasının ortak yazarlarından olan Yanik Jadoul, “Fokların da insanlar gibi iletişim kurmak için seslerini kullanabileceklerini biliyoruz. Dahası, iletişim kurduklarının bilincindeler ve iletişim kurma istekleri var." diyor.

Bazı örnekler gösteriyor ki, fokların neredeyse papağanlar düzeyinde taklit yeteneği var. Geçtiğimiz yıllarda Hoover adında bir liman foku bir kıyı balıkçısı tarafından bulundu ve büyütüldü. Yetişkin yıllarında çıkardığı seslerde, onu bulan kişinin aksanı olan New England aksanı belirtileri görüldü. Bir başka araştırmada ise, iki yıl önce, İskoçya'daki St. Andrews Üniversitesi'nden bir ekip, “Yıldız Savaşları” film müziğini söyleyebilen gri bir fok eğitti.

Jadoul, "Hayvanlar alemine bakarsanız, bunu yapabilen çok fazla tür yok" diyor. Yarasalar, balinalar ve ötücü kuşlar bu alanda yetenekli ama en yakın akrabalarımız, maymunlar bunu yapmıyorlar."

Jaboul, maymunlara insan konuşmasının temel yapı taşlarını öğretme girişimlerinin boşa çıktığını belirtiyor. "Yani, insanlar için evrim sırasında, konuşmayı öğrenmemizi sağlayan ve bunda bizi çok iyi yapan bir şey oldu. Bu araştırma sonrasında fokların da bunu yapabileceği ortaya çıktı.” dedi.

Foklar üzerine yapılan bu araştırma, dilin ve müziğin tam olarak nasıl geliştiğini anlamaya yönelik daha büyük bir projenin parçası. Çalışmanın yazarlarından biri, bir zamanlar insanlara özgü olduğu düşünülen ritim becerisine bir lemur türünün de sahip olduğunu ve şarkı sırasında ritmi tuttuklarını ortaya koyan bir diğer araştırma yayınladı.

Ancak bu şarkı söyleyen ve konuşan foklar, insanların etrafında önemli ölçüde zaman geçirmiş yetişkin foklardı. Araştırmaya konu olan foklar, vahşi doğaya bırakılmadan önce bir vahşi yaşam merkezinde rehabilite edilen bir ila üç haftalık yavrulardı. Bununla birlikte, Jadoul, “ilerideki araştırmalarında fokların bunlarını insanlardan öğrenmesinin bir gereklilik olmadığını görebileceklerini ve bunun sezgisel bir davranış şekli de olabileceğini” söylüyor.

Vahşi doğada yavru foklar, annelerinin dikkatini çekmek için kalabalık bir kumsalda annelerine sesleniyor ve annelerinin onları tanımasını sağlıyorlar. Araştırmada da özellikle bu davranışları nedeniyle yavru foklar üzerine çalışılıyor. Daha fazla ilgiye ve bakıma ihtiyaç duyduklarında ise ses perdelerinde değişiklik yaparak daha bas sesler çıkarıyorlar.

Jadoul, "Bu, gelişmiş bir ses kontrolünün güçlü bir göstergesidir" diyor. Yavru foklar bunu yapabilmek için ses telleri kaslarının üzerinde kontrol sahibi olmalıdır. Ve bu durum, bu genç fokların başka sesleri de taklit edebileceğine dair güçlü bir ipucu olarak görünüyor.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum