Ay'daki Gizemli Ev’i Hatırlıyor Musunuz? Yutu-2 Daha Yakından Fotoğraflar Çekti
Ay'daki Gizemli Ev’i Hatırlıyor Musunuz? Yutu-2 Daha Yakından Fotoğraflar Çekti

Çin'in Yutu-2 gezici aracı ay yüzeyinde küp şeklinde ilginç bir nesne bulmuştu ve bu nesne, Çin Ulusal Uzay İdaresi (CNSA) tarafından "gizemli ev" olarak tanımlanmıştı. Çin'in gizemli Ay Küpü artık bir gizem değil. Gizemin çözümü ise küp şeklinde bile olmayan bir kaya oldu.

Yutu-2 gezgini, ay ufkunda beliren, gri bir küp gibi görünen nesneyi Aralık ayı başlarında keşfetmişti. Çin Ulusal Uzay İdaresi (CNSA), küpün bir uzaylı evi ya da uzay aracı olabileceğini şakacı bir şekilde speküle ederek, ona 'gizemli ev' adını vermişti. Haber raporları ise ona 'Ay Küpü' adını vermişti. Our Space adlı bloga göre CNSA nesnenin yaklaşık 80 metre uzaklıkta olduğunu tahmin etti ve blog, küpe ulaşmanın iki veya üç ay süreceğini söylemişti.

Birkaç hafta süren hazırlıklar ve sürüşten sonra, gezici 'gizemli kulübe'nin sadece bir kaya olduğunu görecek kadar yakınlaştı. Ufuktaki keskin hatlı geometrik görünümü, basit bir perspektif, ışık ve gölge hilesiydi.

Cuma günü yayınlanan bir güncellemede, gezicinin hedefinin en son fotoğrafını yayınlandı.

Kayanın Yutu-2 görüntüsü.

 

Gezicinin yer kontrolörlerinden biri, kayanın bir tavşan gibi şekillendirildiğini ve önünde havucu andıran daha küçük kayaların olduğunu kaydetti. Gezicinin adı olan Yutu, "Yeşim Tavşanı" anlamına geliyor ve bu artık kayanın da adı. Yutu-2, Ocak 2019'da Chang'e-4 iniş aracı ay yüzeyine indiğinde ve gezicinin inmesi için bir rampa açtığında Ay'a ulaştı. Ay'ın uzak tarafına inen ilk görevdi. O zamandan beri üç yıl içinde, Yutu-2 1.000 metreden fazla yol kat etti. Gezici, şaşırtıcı derecede derin bir ay toprağı tabakasını ortaya çıkarmak için yere nüfuz eden radar kullandı ve kabuğun altındaki ay mantosundan kayaları tespit etti.

Kayanın daha yakından görüntüsü.Kaynak:

https://www.sciencealert.com/three-guesses-what-that-mysterious-hut-found-on-the-moon-turned-out-to-be

 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum