Orion Bulutsusunun Yakın Çekimi Gerçeküstü Bir Manzara Sunuyor
Orion Bulutsusunun Yakın Çekimi Gerçeküstü Bir Manzara Sunuyor

Orion Bulutsusu, içinde bebek yıldızların doğduğu, Samanyolu'nda en çok incelenen ve fotoğraflanan nesnelerden biridir. Alnitak, Saif ve Rigel yıldızları arasında büyük, kalın bir yıldızlararası toz ve gaz bulutu yüzüyor.

Bulutsu, o kadar yakın ve büyük ki çıplak gözle görülebiliyor.

Göreceli yakınlığı nedeniyle (Güneş'ten yaklaşık 1.344 ışık yılı uzaklıkta), bu muhteşem bulut, yıldız oluşumunu anlamak için önemli bir laboratuvardır.

Sadece yakınlaştırmanız ve ayrıntılara yakından bakmanız gerekiyor.

Fotoğraf: Orion Bulutsusu ve HH 505'in yeni görüntüsü. (ESA/Hubble & NASA, J. Bally, M. H. Özsaraç)

Hubble’ın bu yeni Orion Bulutsusu görüntüsü sürümü, uzayın kadifemsi karanlık fonundaki renkli bulutlara benziyor. Ortada, bebek yıldız IX Ori tarafından tetiklenen nadir ve harika bir kozmik etkileşim var.

HH 505 adı verilen bu etkileşim, Herbig-Haro nesnesi olarak bilinen şeydir. Onları şekillendirmek çok özel koşullar gerektirir.

İlk olarak, bir bebek yıldıza ihtiyacınız var. Bunlar, Orion yıldız doğum odası gibi moleküler bir buluttaki yoğun bir düğüm kendi kütlesi altında çöktüğünde oluşur. Döndükçe, etrafındaki buluttan malzeme toplar ve bu da bebek yıldızın büyümesini sağlar.

Bu malzeme bebek yıldızın üzerine yığılırken, yıldızın kutuplarından güçlü plazma jetleri fırlatılabilir. Yıldızın etrafında dönen malzemenin bir kısmının, yıldızın dış manyetik alan çizgileri boyunca kutuplara yönlendirildiği düşünülmektedir. Bu manyetik alan çizgileri bir parçacık hızlandırıcı görevi görür, böylece malzeme kutuplara ulaştığında inanılmaz hızlarda fırlatılır.

Fotoğraf: Sarı daire, HH 505'in Avcı Bulutsusu içindeki yerini göstermektedir. (NASA, ESA, M. Robberto/STScI)

Bu yeni görüntü, Hubble web sitesinden duvar kâğıdı boyutlarında indirilebilir.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum