Nefes Kesen Yeni Fotoğraflar Jüpiter'in Kutuplarında Dönen Fırtınaları Gösteriyor
Nefes Kesen Yeni Fotoğraflar Jüpiter'in Kutuplarında Dönen Fırtınaları Gösteriyor

Juno uzay aracı bize Jüpiter'in kutuplarıyla ilgili ilk inanılmaz görüntüleri sunduğundan beri, bu bölge bizleri büyüledi.

Juno'nun kuzey kutbundan bize gönderdiği en son fotoğraflardan birinde de yine harika görüntüler bizlere sunuluyor. Bunlar birbirine bağlı, uzaktan sakinmiş gibi görünen, ancak Dünya'da geçekleşmesini hayal bile edemeyeceğimiz güçte fırtına girdaplarıdır.

Görüntü, Juno'nun 5 Temmuz'da Güneş Sistemimizin dev gezegenine 43. yakın uçuşu sırasında elde edildi. Eksenel yönelimi nedeniyle, Jüpiter'in kutupları çoğu zaman bizim için görünür değildir, bu nedenle gezegen bilimciler bu gizemli ve fırtınalı bölgelerdeki atmosferik dinamiklerin çalışmalarını yürütmek için Juno verilerine güvenirler.

Yukarıdaki görüntü nispeten sakin görünüyor; Bununla birlikte, Jüpiter'in bulut tepelerine yakınlaşırsanız, NASA mühendisi Kevin Gill tarafından işlenen aşağıdaki görüntüde görüldüğü gibi, gezegenin havasının akıllara durgunluk veren ölçeği ve vahşiliği hakkında bir fikir edinmeye başlıyorsunuz.

 

Fotoğraf: Jüpiter'in yakın çekimi. (Kevin Gill/Flickr/CC BY 2.0)

JPL NASA sözcüsü JPL web sitesinde "Bu güçlü fırtınalar 50 kilometre yükseklikte ve yüzlerce kilometre çapında olabilir" dedi.

Nasıl oluştuklarını anlamak, Jüpiter'in atmosferinin yanı sıra gezegenin diğer atmosferik özelliklerini yaratan sıvı dinamikleri ve bulut kimyasını anlamanın anahtarıdır. Bilim insanları özellikle girdapların değişen şekilleri, boyutları ve renkleri ile ilgileniyorlar.

Jüpiter'in kutuplarının her birinin kendine özgü fırtına düzeni vardır. Güney kutbunda, her biri Amerika kıtasının büyüklüğüyle karşılaştırılabilir, biri merkezde ve onun etrafında neredeyse mükemmel bir beşgen şeklinde dizilmiş beş fırtına bulunur.

Juno uçuşları arasında, bilim insanları yedinci bir fırtınanın görünümünü gözlemleyebildiler.

Fotoğraf: Jüpiter'in kuzey kutup fırtınaları. (NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS)

Kuzey kutbu daha da gariptir. Orada, bilim insanları, merkezdeki biri etrafında dizilmiş, hepsi saat yönünün tersine dönen dokuz fırtına tespit ettiler.

Araştırmacılar, Juno verilerini kullanarak, Satürn'ün kutuplarında gördüğümüz gibi, bu fırtınaların tek bir mega fırtınada birleşmek yerine ayrı kaldığı bir mekanizma belirlediler. Juno uçuşları arasındaki değişiklikleri izlemek, gezegen bilimcilerin Jüpiter'deki vahşi havayı, özellikle de kutuplarını anlamak için sahip oldukları en önemli araçlardan biridir.

Yukarıdaki görseli beğendiyseniz JPL NASA web sitesinden yüksek çözünürlüklü olarak indirebilirsiniz.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum