Neden Bazı Roketler Turuncudur?
Şık renk, basit bir estetik seçim değildir.

Pek çok roketin karakteristik bir turuncu tonu vardır ve birçok insan bunun sebebini merak eder. Renklendirme sadece ilgili mühendisler tarafından alınan sanatsal bir karar değildir. Uzaya bir şey fırlatmak söz konusu olduğunda, mandalina renginde roketlere sahip olmak mümkün olan en iyi çözümdür. Uzay mekiğinin tankından Soyuz üzerindeki banda ve Uzay Fırlatma Sistemi’nin devasa Çekirdek aşamasına kadar, turuncu renk dekorasyon değildir. Fırlatma aracının genellikle sıvı yakıt içeren kısmını kaplayan püskürtülmüş köpük yalıtkanın rengidir.

Renklendirme kesinlikle belirgindir ve uzay aracının birçok fırlatmasında Mekiğin siyah ve beyazına karşı turuncu tankı gören birçok kişi üzerinde bir izlenim bırakmış olmalıdır. Ancak Columbia'nın ilk iki fırlatmasında tank turuncu değildi. Aslında beyaza boyanmıştı - ancak yukarıda bahsedildiği gibi, görev ekibi onu boyamayarak yakıttan ve maliyetten tasarruf edeceklerini hesapladı, çünkü uzaya bir şeyler çıkarmak çok pahalıydı (ve hala da öyle).

The image show first ever space shuttle launch as columbia is about to fly beyond the tower. The booster and the tank are all white, instead of the tank being orange.

İlk uzay mekiği fırlatması ve karakteristik turuncu tank beyaza boyalıydı.

 

Ekip, boyamayarak tankın toplam ağırlığından 272 kilogram azalttı - kesinlikle muazzam bir miktar değil, ancak bu dengeleme, araçta daha fazla cihaz veya deney ya da sadece daha ucuz bir uçuş anlamına gelebilir.

 

Öyleyse Neden Diğer Roketler Hala Çoğunlukla Beyaza Boyanıyor?

Boya sadece ağırlık katıyorsa, Mekiğin geri kalanının ve diğer roketlerin neden beyaza boyandığını merak ediyor olabilirsiniz. Bu aynı zamanda uçaklar için de geçerlidir: neden bu araçları boyamak yerine alttaki metalin kromunu tutmuyoruz? Bu boya tabakasını kaldırmanın uzun vadede para kazandıran bir plan olmadığı ortaya çıktı.

Bunun birçok nedeni var ancak en önemlisi, bu rengin güneş ışığını yansıtmada en iyi renk olması, kabinin ve roketlerin ve uzay araçlarının yapılarının maruz kaldığı ısınmayı en aza indirmesidir. Roketler ve uzay aracı fırlatılmadan önce de günlerce dışarıda kalır, bu nedenle boya onları doğa olaylarından kaynaklanan korozyona karşı korur. Beyaz boya ayrıca ezikler, sızıntılar, hasarlar ve hatta kir gibi anormallikleri tespit etmeyi kolaylaştırır.

Roketlerin üzerinde genellikle bazı siyah işaretler bulunur ve bunlar da sadece ekibin güzel göründüğünü düşündüğü şeyler değildir. İşaretler, yer ekibinin bir aracın yönü ve yalpalaması gibi roket hareketlerini görsel olarak doğrulanmasına olanak tanır, tek renk boyalı bir araçla mümkün olmayan bir şey.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum