İnsanlık, Pandemi Nedeniyle Fazladan 8 Milyon Ton Plastik Atık Yarattı
Araştırmacılar, pandemik çöplerimizi geri dönüştürmenin daha iyi yollarını bulmamız gerektiğini söylüyor.

ABD ve Çin'deki bilim adamlarının bildirdiğine göre, COVID-19 pandemisi tek kullanımlık plastik talebinde bir artışa neden oldu ve bu da 25.000 tondan fazla çöpün dünya okyanuslarına akmasına neden oldu.

Araştırmacılar, farklı ülkeler tarafından üretilen plastik atık miktarını tahmin ettiler, büyük nehirler tarafından denize ne kadar taşındığını hesapladılar ve küresel okyanustaki yolculuğunu simüle etmek için bilgisayar modelleri kullandılar. Pandeminin hastanelerden, kişisel koruyucu ekipmanlardan ve çevrimiçi alışverişlerden dolayı 8 milyon tondan fazla plastik atık ürettiğini ve okyanusa ulaşan atıkların çoğunun plajlara ve kıyılara gideceğini buldular.

Nanjing Üniversitesi ve California Üniversitesi Scripps Oşinografi Enstitüsü'nden araştırmacıları içeren ekip, Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabı'nda “Bu durum, okyanus ortamı için uzun süreli bir sorun teşkil ediyor” diye yazdı. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde pandemi hastanelerine daha iyi tıbbi atık yönetimi çağrısında bulunuyoruz” dedi.

Portekiz Deniz ve Çevre Bilimleri Merkezi ve Maryland'deki Smithsonian Çevre Araştırmaları Merkezi'nde deniz ekolojisti olan João Canning Clode, COVID-19'un ortaya çıkışının plastik ve tek kullanımlık ürünler çağında şimdiye kadar meydana gelmiş en şiddetli kirliliği temsil ettiğini belirtti.

23 Ağustos 2021'e kadar dünya çapında 212 milyon kişiye ulaşan vakalar arttıkça, plastik içeren tıbbi atık miktarı da arttı. Buna COVID-19 test kitleri ve yüz maskeleri, eldivenler ve yüz siperleri gibi kişisel koruyucu ekipmanlar dahil.

Bu arada, pandemi döneminde insanlar "benzeri görülmemiş bir hızda" çevrimiçi alışverişe yöneldiler. Bu da kirliliği artıran önemli etkilerden biri denilebilir.

Bir tahmine göre, 2020'de denizlere yaklaşık 1,56 milyar yüz maskesi girdi. Tüm bu kalıntılar, onları yiyebilecek veya plastiğe dolanabilecek deniz hayvanları için bir dizi tehdit oluşturuyor.

Bir başka araştırmada ise, Ağustos 2021 sonu itibariyle 193 ülkenin pandemi ile ilgili yaklaşık 8,4 milyon ton plastik atık ürettiğini tahmin ediliyor. Hastaneler bu atıkların yaklaşık yüzde 87,4'üne katkıda bulunurken, genel halk tarafından kullanılan kişisel koruyucu ekipmanlar ise yüzde 7,6’ya varan oranları gösteriyor.

Onaylanmış COVID-19 vakalarının yüzde 47,6'sı Amerika'da, yüzde 31,22'si Asya'da ve yüzde 17,26'sı Avrupa'da meydana geldi. Bununla birlikte, en fazla plastik atığa katkıda bulunan kıta Asya (yaklaşık yüzde 46), ardından Avrupa (yüzde 24) ve Amerika (yüzde 22) oldu.

Araştırma ekibi ayrıca, nehirlerin hızına ve diğer özelliklerine bağlı olarak, bu kadar plastiğin ne boyutta denizlere taşınacağını araştırdı. Yaklaşık 25.900 ton plastiğin okyanuslara ulaşacağını öngördüler. Özellikle Arktik ekosistemi zorlu çevre şartlarına ve iklim değişikliğine karşı aşırı duyarlı olduğu için, araştırmacılar bu konuda çok daha fazla endişeliler.

Elbette dünya, pandemi nedeniyle üretilen atıklardan çok daha büyük bir plastik problemi ile karşı karşıya. Pandemi olmasaydı bile, halihazırda devam eden büyük bir çevre kirliliği sorunu maalesef hala mevcut.

Araştırmacılar, plastik atıkları yok etmek için, plastik atık toplama, işleme ve geri dönüşüm teknolojisini geliştirmenin önemli olacağını söylüyor. Bununla birlikte kamuoyunu bilinçlendirmek de oldukça önem arz ediyor.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum