Hipertansiyon İlacının Hayvanlarda Ömrü Uzattığı ve Yaşlanmayı Yavaşlattığı Bulundu
Hipertansiyon İlacının Hayvanlarda Ömrü Uzattığı ve Yaşlanmayı Yavaşlattığı Bulundu

Hipertansiyon ilacı olan Rilmenidin'in solucanlarda yaşlanmayı yavaşlattığı gösterildi. Bu etki, biz insanlarda da varsayımsal olarak daha uzun yaşamamıza ve son yıllarda daha sağlıklı kalmamıza yardımcı olabilir.

Bu son çalışma için Rilmenidin seçildi çünkü geçmiş araştırmalar ilacın hücresel düzeyde kalori kısıtlamasının etkilerini taklit ettiğini gösterdi. Vücuttaki beslenmeyi sürdürürken mevcut enerjiyi azaltmanın çeşitli hayvan modellerinde yaşam sürelerini uzattığı gösterildi.

Bunun insan biyolojisine dönüşüp dönüşmediği veya sağlığımız için potansiyel bir risk olup olmadığı, devam eden bir tartışma konusudur. Aşırı kalori azaltma maliyetleri olmadan aynı faydaları elde etmenin yollarını bulmak, yaşlılıkta sağlığı iyileştirmenin yeni yollarına yol açabilir.

Uluslararası bir araştırma ekibi tarafından yürütülen bir dizi testte, normalde yüksek tansiyonu tedavi etmek için kullanılan ilaçla tedavi edilen genç ve yaşlı Caenorhabditis elegans solucanları daha uzun yaşadılar ve aynı şekilde çeşitli sağlık kriterlerinde daha yüksek aldılar. Aynı şekilde bilim adamlarının umduğu gibi kalorileri de kısıtladığı görüldü.

Birleşik Krallık'taki Birmingham Üniversitesi'nden moleküler biyogerontolog João Pedro Magalhães, "İlk kez, hayvanlarda rilmenidinin ömrü uzatabileceğini gösterebildik" diyor. "Artık rilmenidin'in başka klinik uygulamaları olup olmadığını keşfetmeye hevesliyiz."

Caenorhabditis elegans solucanı araştırmaların gözdesi çünkü onun genlerinin çoğu bizim genomumuzdaki eşleriyle benzerlikler gösteriyor. Ancak bu benzerliklere rağmen bizim türümüze oldukça uzaklar.

Diğer testler, kalori kısıtlaması ile ilişkili gen aktivitesinin, rilmenidin ile tedavi edilen farelerin böbrek ve karaciğer dokularında görülebildiğini gösterdi. Başka bir deyişle, kalori kısıtlamasının hayvanlarda sağladığı ve belirli sağlık yararları sağladığı düşünülen bazı değişiklikler, birçok insanın halihazırda kullanmakta olduğu bir hipertansiyon ilacı ile de ortaya çıkıyor.

Başka bir keşif, nish-1 adı verilen biyolojik bir sinyal reseptörünün, rilmenidinin etkinliğinde çok önemli olduğuydu. Bu özel kimyasal yapı, gelecekteki yaşam süresini iyileştirme ve yaşlanmayı yavaşlatma girişimlerinde hedef alınabilir.

Araştırmacılar yayınladıkları makalelerinde "Rilmenidinin yaşam süresini uzatan etkilerinin nish-1 silindiğinde ortadan kalktığını bulduk" diye yazıyor. "Kritik olarak, nish-1 reseptörünün kurtarılması, rilmenidin tedavisinin ardından yaşam süresindeki artışı eski durumuna getirdi."

Düşük kalorili diyetleri takip etmek zordur ve saç incelmesi, baş dönmesi ve kırılgan kemikler gibi çeşitli yan etkileri vardır. Ancak düşünce şu ki; bu hipertansiyon ilacı, vücut üzerinde daha kolay olurken, düşük kalorili bir diyetle aynı faydaları sağlayabilir.

Rilmenidin'i yaşlanma karşıtı bir ilaç olarak umut verici bir aday yapan şey, ağızdan alınabilmesi, zaten yaygın olarak reçete edilmesi ve yan etkilerinin nadir ve nispeten hafif olmasıdır (birkaç vakada çarpıntı, uykusuzluk ve uyuşukluk içerir).

Rilmenidinin gerçek insanlar için yaşlanma karşıtı bir ilaç olarak işe yarayıp yaramadığını anlamak için daha gidilecek çok yol var ancak bu solucan ve fare testlerindeki erken işaretler umut verici. Artık rilmenidinin neler yapabileceği ve nasıl çalıştığı hakkında çok daha fazla şey biliyoruz.

Magalhães, "Küresel yaşlanan bir nüfusla birlikte, yaşlanmayı biraz geciktirmenin faydaları çok büyük" diyor.

Bu araştırma Aging Cell tarafından yayımlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum