Hava Kirliliğinin Bir Memelinin Spermini Nasıl Etkileyebileceğine İlişkin İpuçları
Hava Kirliliğinin Bir Memelinin Spermini Nasıl Etkileyebileceğine İlişkin İpuçları

Fareler üzerinde yapılan bir araştırma, hava kirliliğinin memeliler arasında erkek doğurganlığını etkileyebileceğini gösterdi.

Sonuçların insanları kapsayıp kapsamadığı henüz belli değil, ancak fare modeli, 2.5 mikrometreye (PM2.5) eşit veya daha küçük partikül maddelerin solunmasının beyindeki iltihaplanma ve sperm sayısında azalma ile bağlantılı olduğunu gösteriyor.

Son yıllarda yapılan araştırmalar, hava kirliliğinin insan sağlığı üzerinde tehlikeli ve ölümcül bir etkiye sahip olduğunu, akciğerlerimizde, kalbimizde ve hatta beynimizde değişikliklere neden olduğunu göstermiştir. Üreme sistemimiz de muhtemelen bu durumdan etkileniyor ancak nasıl etkilendiği hala belirsizliğini koruyor.

Şu anda, dünyanın birçok bölgesinde bir kısırlık krizi yaşıyor. Örneğin, Batılı ülkelerdeki erkeklerin sperm sayısı son birkaç yılda yarı yarıya azaldı. Bununla birlikte, bu değişiklere neden olan şeyler hala belli değil. Bunun yanında hayvanlar ve insanlar üzerinde yapılan araştırmalar, hava kirliliği ile sperm üretimindeki azalma arasında bir bağlantı olabileceğini öne sürüyor.

Bazı hayvan çalışmaları PM2.5’e maruz kalmanın testis iltihabı ile ilişkili olduğunu tespit ediyor ve hava kirliliğini kısırlık krizinde önde gelen bir suçlu ilan ediyor olsa da bazı araştırmalar da bu ikisi arasında bir ilişki bulamadı.

Daha önce yapılan araştırmalarda da bu araştırmaya benzer sonuçlar bulundu. Sağlıklı fareler soludukları havada PM2.5'e maruz kaldıklarında, daha düşük sperm sayıları ve beynin hipotalamus olarak bilinen bir bölümünde önemli ölçüde iltihaplanma gösterdiler. Hipolatamus ön beynin hipofiz bezine ve gonadal bezlere bağlanan bir bölgedir, hormon üretimimizi ve üreme sistemimizi etkileyen kısımlardan biridir. Hipotalamusta iltihaplanma belirtisi görülmeyen farelerde ise sperm sayısı azalması ve diğer fizyolojik etkiler görülmedi.

Araştırmayı yapan bilim insanları “bütün bu bulgular, PM2.5 maruziyeti nedeni ile sperm üretiminin bozulmasında hipotalamik inflamasyonun nedensel bir rolü olduğu hipotezini güçlü bir şekilde desteklemektedir" diyor. Bu durum artan sağlık sorunları ile hava kirliliği arasında ilişkiye yeni bir madde ekleyebilir gibi görünüyor.

Fareler üzerinde yapılan mevcut araştırma, hava kirliliğinin memelilerin üremesini nasıl etkilediğine dair elimizdeki en önemli kanıtlardan biri. Ancak insanlara olan etkisini kesin olarak kanıtlamaktan hala çok uzağız.

Araştırmacılar, bulgularının yalnızca ileriye dönük doğurganlık araştırmaları üzerinde değil, aynı zamanda hava kirliliğinden kaynaklanan hipotalamustaki iltihaplanmanın, kalp ve akciğer sağlığımızı nasıl etkileyebileceği üzerinde faydalı olacağını umuyor.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum