Grönland'ın Eriyen Buzulları Kritik Seviyelere Yaklaşıyor
Grönland'ın Eriyen Buzulları Kritik Seviyelere Yaklaşıyor

Grönland'ın buz tabakası, kayalar ve sıfırın altındaki sıcaklıklar yardımıyla kontrol altında tutulan birkaç milyon kilometreküp tatlı sudan oluşur.

20. yüzyılın sonlarına kadar, denizde yok olan buz miktarının yerini bir yağış ile geri doldurması ihtimali vardı. Bugün bu şans yok denecek kadar az diyebiliriz.

Grönland'ın yıllık buz kütlesini belirleyen şeyler, çoğu hala belirsiz olan sayısız jeolojik ve meteorolojik özelliklere bağlıdır. Şimdi uluslararası bir araştırmacı ekibi, adanın muazzam donmuş su rezervini körfezde tutan faktörlerle ilgili tahminlerine yeni eklemeler yaptı.

2000 ve 2019 yılları arasındaki levha dalgalanmalarının bir analizine dayanarak, iklim istikrara kavuşsa bile mevcut buzun yüzde 3'ünden biraz fazlasını muhtemelen çoktan kaybettik.

Bunu bir perspektife oturtmak gerekirse, okyanuslara yaklaşık 27,4 santimetre yükselmeye yetecek kadar su döküldüğünden bahsediyoruz.

Zor olsa da, iyimser olursak, iklim için daha iyi geçecek yıllar buz kütlelerini geri döndürebilir hatta büyümesine bile neden olabilir. Fakat bunun çok zor bir olasılık olduğunu akıllarda tutmakta fayda var.

Grönland'ın buz kaybı ve birikimi geçmişine dayanarak, bunlar binlerce yıl boyunca meydana gelen döngülere dayanan uzun vadeli tahminler olarak görülebilir.

Maalesef eşi benzeri olmayan bir zamanda yaşıyoruz. Yeni model bize bu işlemin ne tür bir zaman ölçeğinde gerçekleşebileceğini tam olarak söylemese de araştırmacılar, bugün dünyamız hakkında bildiklerimizi göz önünde bulundurarak birkaç yüzyıllık bir zamana ihtiyaç olduğunu öngörüyorlar.

Önümüzdeki yıllarda dünyamızın nasıl görüneceği, şimdi ona nasıl davrandığımıza bağlı.

Ancak kendiliğinden bir buzul çağının gerçekleşmesi dışında, Grönland öngörülebilir gelecek için yavaş yavaş eriyen buz olmaya devam edecek.

Bir derecelik sıcaklık artışının her fraksiyonu bizi bu korkunç olasılığa daha da yaklaştırıyor. Düzenlemelerin başarısız olduğu sözde karbon emisyonu azaltma denemeleri altında senaryo daha da iyiye gitmeyecek gibi görünüyor.

Bu kaçınabileceğimiz bir kader. Grönland'ın buzunun bir kısmı yok olmaya mahkûm olsa da, buzullarının uzun süre orada kalmasını sağlamak hâlâ bizim elimizde.

Bu araştırma Nature Climate Change'de yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum