Dolunay Bu Hafta Pembe Olmasa da Önümüzdeki Ay Kırmızı Olacak
Dolunay Bu Hafta Pembe Olmasa da Önümüzdeki Ay Kırmızı Olacak

Baharın ilk dolunayı bu ay, 16 Nisan Cumartesi günü gerçekleşiyor. Bu Dolunay, dünya çapındaki kültürlerde derin dini öneme sahip ve genellikle Pembe Ay olarak anılıyor. Ancak dünyayı pembe gözlüklerle izlemiyorsanız, Ay her zamanki renginden çok farklı görünmeyecektir.

Adı ABD etkisinden kaynaklanıyor ve Maine Farmer's Almanac'tan geliyor. 1930'larda Almanak, yılın her dolunayının Kızılderili isimlerini yayınladı. "Pembe Ay"daki pembe, bu dönemde çiçek açtığı bilinen çiçekli pembe bir bitki olan phlox subulata'yı ifade eder. Ancak Kızılderili kabileleri tek bir kültür değildir ve aslında bu Ay, Filizlenen Çim Ayı, Yumurta Ayı ve hatta Balık Ayı olarak da anılmıştır.

Yahudilikte, Pesah (Fısıh Bayramı) kutlamasını işaret eden Pesah Ayı olarak bilinir. Ve Hristiyanlar için bu, Paskalya'dan önceki ilk dolunay olan Paskalya Ayı'dır. Hindular için bu, Lord Hanuman'ın doğumunu kutlayan Hanuman Jayanti'dir ve Sri Lanka'da bu dolunay, Lord Buddha'nın Nagadipa'yı ziyareti olan Bak Poya'yı işaret eder.

Yine de renk değiştiren bir Ay istiyorsanız hayal kırıklığına uğramayın. Bu renk değişimi önümüzdeki ay gerçekleşecek.

15 ve 16 Mayıs arasındaki gece, "kanlı ay" olarak bilinen tam bir ay tutulması olacak. Ay, gezegenimiz tarafından gölgelenecek ve Dünya'nın atmosferinden süzülen güneş ışığı nedeniyle kırmızı görünecektir. Tutulma, Kuzey Amerika'nın yarısından, orta kesimin çoğundan ve Güney Amerika'nın tamamından tamamen izlenebilecek. Batı Afrika ve Antarktika'nın bir kısmı da şafaktan önce gösteriyi yakalayacak.

Areas of the Earth where the total lunar eclipse will be visible from.

Tam Ay tutulmasının görülebileceği Dünya bölgeleri.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/the-full-moon-wont-be-pink-this-week-but-it-will-be-red-next-month/

 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum