Çin, Elon Musk'ın Starlink'i Nedeniyle ABD'yi Güvenli Olmayan Uzay Davranışıyla Suçladı
Çin, Elon Musk'ın Starlink'i Nedeniyle ABD'yi Güvenli Olmayan Uzay Davranışıyla Suçladı

Pekin, ABD'yi Çin uzay istasyonu ile Elon Musk'ın SpaceX'i tarafından işletilen uydular arasındaki iki "yakın karşılaşma" nedeniyle uzayda sorumsuz ve güvensiz davranışta bulunmakla suçladı.

Pekin'in bu ay Birleşmiş Milletler uzay ajansına sunduğu bir nota göre, Çin'in yeni uzay istasyonu Tiangong, temmuz ayında bir Starlink uydusu ve Ekim ayında bir başkasıyla çarpışmaktan kaçınmak için manevra yapmak zorunda kaldı.

Notta, olayların "Çin Uzay İstasyonu'ndaki astronotların yaşamı veya sağlığı için tehlike oluşturduğu" belirtildi.

Çin dışişleri bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian salı günü rutin bir brifingde yaptığı açıklamada, "ABD, uluslararası anlaşmalar kapsamındaki yükümlülüklerini göz ardı ederek astronotların yaşamları ve güvenlikleri için ciddi bir tehdit oluşturuyor" dedi.

SpaceX'in bir oluşumu olan Starlink, Dünya'nın çoğu yerine internet erişimi sağlamayı amaçlayan 2.000'e yakın uydudan oluşan bir sistemi işletmektedir.

SpaceX, ABD askeri ve sivil uzay ajansı NASA'dan bağımsız özel bir Amerikan şirketidir.

Ancak Çin, BM'ye verdiği notta, uluslararası uzay hukukunun temeli olan Dış Uzay Antlaşması üyelerinin de kendi sivil toplum kuruluşlarının eylemlerinden sorumlu olduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price gazetecilere hitaben yaptığı açıklamada, Çin'in suçlamalarına özel olarak yanıt vermeyi reddetti.

Price, "Uzay programı olan tüm ülkeleri sorumlu aktörler olmaya, astronotları, kozmonotları, Dünya yörüngesinde olan kişileri tehlikeye atabilecek eylemlerden kaçınmaya teşvik ettik" dedi.

SpaceX ise açıklama yapılması talebine yanıt vermedi.

Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi'nden Jonathan McDowell, daha fazla nesne Dünya'nın yörüngesine girdikçe uzayda çarpışma riskininin daha sık hale geldiğini söyledi. AFP'ye verdiği demeçte, "Starlink konuşlandırılmaya başladığından beri yakın geçiş sayısındaki artışı gerçekten fark ettik" dedi.

McDowell, herhangi bir çarpışmanın muhtemelen Çin uzay istasyonunu "tamamen yıkacağını" ve gemideki herkesi öldüreceğini de sözlerine ekledi.

Çin'in "gök sarayı" anlamına gelen Tiangong istasyonunun çekirdek modülü bu yılın başlarında yörüngeye girdi ve önümüzdeki yıl tam olarak faaliyete geçmesi bekleniyor.

Pekin'in Starlink ile ilgili şikâyeti, Çin'de büyük beğeni toplayan SpaceX'in milyarder kurucusu Musk'ın Çin sosyal medyasında eleştirilmesine yol açtı.

Twitter benzeri Weibo platformunda konuyla ilgili bir hashtag salı günü 90 milyon görüntüleme aldı.

Bir kullanıcı, "Çinlilerin Tesla'yı satın alması, Musk'ın Starlink'i fırlatabilmesi için katkıda bulunması ve ardından (neredeyse) Çin'in uzay istasyonuna çarpması ne kadar ironik" yorumunu yaptı.

Musk'ın elektrikli otomobil üreticisi Tesla, Çin'de her ay on binlerce araç satıyor, ancak firmanın itibarı bu yıl bir dizi kaza, skandal ve veri güvenliği endişesinin ardından darbe aldı.

Bir başka Weibo kullanıcısı, Çin'de ulusal çıkarlara aykırı davrandığı düşünülen yabancı markalara karşı verilen ortak bir yanıtı yineleyerek "Tesla'yı boykot etmeye hazır olun" dedi.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum