Bitcoin'in İklime Etkisi Hayvan Yetiştiriciliğinden Daha Büyük ve Durum Giderek Kötüleşiyor
Bitcoin'in İklime Etkisi Hayvan Yetiştiriciliğinden Daha Büyük ve Durum Giderek Kötüleşiyor

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki araştırmacılar, pazar payına dayanarak, dünyanın büyük kripto para birimi Bitcoin'in sığır eti üretiminden daha fazla iklim hasarına ve neredeyse ham petrol kadar hasara yol açtığını hesapladı.

Yeni üç yönlü analizin bulguları, Bitcoin'in potansiyel olarak sürdürülemez olduğunu ve gelecekte feci sosyal ve çevresel etkileri olabileceğini gösteriyor.

2016'dan 2021'e kadar, Bitcoin için CO2 eşdeğeri sera gazı emisyonları, madeni para başına bir tondan (metrik ton) madeni para başına 113 tona çıktı.

Bunu perspektife koymak için, araştırmacılar dijital para madenciliğini diğer enerji tüketen faaliyetlerle karşılaştırdılar.

Bitcoin, milyarlarca dolarlık bir endüstridir ve beş yıllık çalışma süresi boyunca, çalışma, iklime verdiği zararın piyasa değerinin ortalama yüzde 35'i olduğunu buldu. Yani bu, bir ABD doları Bitcoin alırsanız, o doların yaklaşık 35 sentinin iklim zararları olduğu anlamına gelir.

Ve Bitcoin'in dolar başına iklim zararları, doğal gazdan (dolar değeri başına 46 sent) ve ham petrolden gelen benzinden (dolar değeri başına 41 sent) sadece biraz daha azdı.

Bu değer sığır eti üretiminden (33 sent) biraz daha fazlaydı ve altın madenciliğinden (4 sentte) çok daha fazlaydı. Bu faaliyetlerin hiçbiri şu anda sürdürülebilir olarak kabul edilmemektedir.

Bitcoin'i gerçekten sürdürülebilir olarak kabul etmek için, teknoloji olgunlaştıkça ve daha verimli hale geldikçe iklime verdiği zararlar zamanla azalmalıdır. Ancak bu yeni hesaplamalar, bunun açıkça gerçekleşmediğini gösteriyor.

Bitcoin madenciliğinin kendisi, hesaplama gücündeki üstel bir büyümeye dayanır ve bu da katlanarak daha fazla elektrik gerektirir.

Örneğin 2020'de Bitcoin madenciliği, aynı yıl Avusturya veya Portekiz'in kullandığından daha fazla enerji kullandı.

Bitcoin, diğer birçok kripto para birimi gibi, merkezi olmayan bir genel muhasebe defterinde paranın şifreli doğrulamasını sağlamanın oldukça enerji yoğun bir yolu olan 'iş kanıtı' madenciliğine (PoW) dayanmaktadır.

Doğrulama süreci doğası gereği rekabetçidir ve 'madenciler' blok zincirindeki işlemleri doğrulamak ve yeni paralar oluşturmak için kriptografik bulmacaları çözmek için rekabet eder.

Özel bilgisayarlar teorik olarak sonsuza kadar yeni bloklar üretmeye devam edebilir, ancak her biri doğrulama sürecine muazzam miktarda enerji ekler.

Başka bir deyişle, çıkarılan her yeni blok zincirini bulmak bir öncekinden daha zordur.

Blockchain madenciliği için gereken hesaplama çabası yenilenebilir enerji ile destekleniyorsa, sistem daha sürdürülebilir olabilir. Ancak bugün, tahminler yüzde 60'tan fazlasının kömür ve doğal gaz gibi fosil yakıtlardan güç aldığını gösteriyor.

Bitcoin madenciliğinin bugün olduğundan çok daha yüksek oranda yenilenebilir enerji kullandığı bir senaryoda bile, çalışmanın yazarları bu endüstriden hala büyük ve büyüyen iklim zararları olacağını tahmin ediyor.

Jones ve meslektaşları, "Böyle bir değişiklik olmadığında, 'her zamanki gibi iş' yaklaşımından vazgeçmenin ve toplu eylemi düşünmenin zamanı gelebilir", diyor.

Örneğin Tesla, kısa süre önce enerji endişeleri nedeniyle Bitcoin'i ödeme olarak almayı bırakacağını duyurdu.

Bitcoin'in iklim zararlarına ilişkin mevcut tahminler, PoW tabanlı kripto para birimleri için gereken küresel elektrik kullanımına dayanmaktadır, ancak orada daha yeşil alternatifler de var.

Proof-of-stake (PoS) sistemine dayalı kripto para birimleri, yakın zamanda PoW süreçlerinin yüksek enerjili doğasına bir çözüm olarak öne sürülmüştür.

Bir başka popüler kripto para birimi olan Ethereum, yakın zamanda 2022'de PoS'a geçeceğini ve değişikliğin platformun enerji gereksinimlerini yüzde 99'dan fazla azaltacağını duyurdu.

Bitcoin de aynı şeyi yapsaydı, yazarlar "enerji kullanımı ve buna bağlı olarak bu çalışmada tahmin edilen iklim zararları muhtemelen ihmal edilebilir hale gelecek" diyorlar.

Ancak, Bitcoin'in geçiş yapması pek olası değil. Uzmanlar, Bitcoin topluluğunun zaten PoW sistemine değişmek istemeyecek kadar yatırım yaptığını söylüyor.

Bitcoin şu anda kripto para birimleri arasındaki küresel pazar payının yaklaşık yüzde 41'ini oluşturuyor.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum