Bilim İnsanları Yeni Nesil Bir Görünmezlik Cihazı Geliştirdi
Harry Potter’ın görünmezlik pelerini ile görünmezlik hayalinin yeniden ateşlenmesiyle bilim insanları görünmezlik için pek çok teknoloji geliştirmeye başladı.

Bu sayede nesneleri sesten veya doğrudan gizlemeyi amaçlayan farklı görünmezlik teknolojileri geliştirildi. İşte Rochester Üniversitesi’nden bilim insanları pahalı ve özel teknolojiler kullanmadan eşsiz bir konfigürasyonla yeni bir görünmezlik teknolojisi üretti. 

Fizik Prof. John Howell ve doktora öğrencisi Joseph Choi dört standart lens kullanarak, optimal görüş alanından farklı açılardan bakılsa da, arkasındaki şeyi görünmez kılan bir teknoloji geliştirdiler. “Görünebilir spektrumda çok yönlü perdeleme sağlayan bilinen ilk cihaz böylece tarafımızdan üretildi,” diyor Choi Rochester Optik Enstitüsü’nden doktora öğrencisi Choi. Çoğu görünmezlik cihazı sadece önden bakınca görünmezlik sağlasa da farklı açılardan etkili değil. Ayrıca arka planını oldukça belli ettiğinden anlaşılıyor. Araştırmacılar arkadaki nesneyi görünmez kılmak lenslerin gücünü ve tipini belirleyerek dört lens arasındaki mesafeyi hesapladılar. Cihazı test etmek için nesneyi kareli zemine yerleştirdiler. Sonrasında  değişen açılara göre bakılarak görünmezlik sağlandı. Kareli yüzeyde kesiksiz görüntü alındığı ve problem olmadığı ve nesnenin iyi şekilde gizlendiği tespit edildi. Rochester Pelerini daha büyük lenslerle yapılarak daha büyük nesnelerin görünmezliği sağlanabilir. Diğer cihazları aksine ışığın tüm görünür dalga boylarında çalışan alet, sayesinde sadece spesifik frekanslar değil diğer frekanslarda da görünmezlik sağlamak mümkün. 

Cihaz ışığı bükerek merkeze yolladığından cihazın ortasındaki bölge perdelenemiyor. Bu nedenle perdelenen bölge simit şeklinde olmalı. Bu nedenle problemi çözmek için biraz daha kompleks tasarımlar geliştirilebilir. Ayrıca cihazdan kaynaklanan kenar etkileri daha büyük lensle aşılabilir. Bununla beraber pelerin, Harry Potter’ın görünmezlik pelerini gibi olmasa da cerrahi uygulamalarda ameliyat bölgesini görmek için kullanılabilir. Optics Express’da yayınlanan makalede görünmezliğin matematik formülü de verildi. Bu sayede 15 dereceye kadar görünmezlik sağlayabilirsiniz. 

Kaynak:

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum