Auroralar Uzay İstasyonundan da Harika Görünüyor
Astronot Josh Cassada, son güneş fırtınaları sırasında çekilen kutup ışıklarının muhteşem fotoğraflarına mükemmel bir tamamlayıcı sağladı.

Yüksek enlemlerde yaşıyorsanız veya sosyal medyada hiç zaman geçirdiyseniz, muhtemelen son zamanlarda harika auroralara sahip olduğumuzu fark etmişsinizdir. Astronot Josh Cassada, yukarıdaki inanılmaz fotoğrafı çekmek için yalnızca birkaç kişinin erişebildiği bir açıdan yararlandı. Kendi başına yeterince güzel, ancak insanlardan kendi manzaralarını gösteren çok sayıda yanıta da yol açtı.

Auroralar, on bir yıllık güneş döngüsüne yanıt olarak büyür ve küçülür. Son birkaç döngü, güneş lekeleri ve güneş fırtınaları söz konusu olduğunda özellikle yoğun olmadı (son küresel sıcaklıklardan artan güneş aktivitesini sorumlu tutmak isteyen iklim değişikliğini reddedenler için çok rahatsız edici bir gerçek).

25 numaralı mevcut döngünün 2025 yılına kadar zirve yapması beklenmiyor, ancak şimdiden son döngünün zirvesine ulaştı. Güneş en son bu kadar aktif olduğunda iyi kameralar çok daha az yaygındı. Sonuç olarak, şu anda çekilen görüntüler, daha önce çekilmiş olanlar kadar veya daha iyi.

Cassada'nın Twitter'da paylaştığı fotoğrafa özellikle yerinde bir yanıt, Uluslararası Uzay İstasyonu'nun (ISS) auroraların üzerinden geçişini gösteren bu kare oldu.

Tweet linki.

 

Benzer bir video ile birlikte.

Tweet linki.

 

Ne yazık ki auroraların en iyi görüntüleri, hem Dünya'nın manyetik kutuplarına yaklaşmak hem de ışık kirliliğinden kaçınmak için genellikle birçok insanın yaşadığı yerlerden uzak bölgelere gitmeyi gerektirir. Ancak bu kez, bazı büyük şehirler bile hoş bir sürpriz alıyor.

Tweet linki.

 

Burada ortaya çıkan auroralar, G3 sınıfı bir jeomanyetik fırtınanın ve en az bir koronal kütle atımının ürünü olup, Colorado ve Missouri kadar güneyde gözlemlere yol açtı.

Birçok gök bilimci ekibi, bir döngünün zirvesindeki güneş lekelerinin veya güneş patlamalarının sayısını tahmin etmeye çalışıyor. Bunların bazılarını çoktan aştık ve daha yüksek tahminlere yaklaşıyoruz. 25. Döngünün zirvesi erken gelmiş olabilir, ancak şimdi bazı güneş bilimciler bu döngünün gücünü büyük ölçüde hafife aldığımızı düşünüyor. Uyduları fırlatıyor veya kontrol ediyorsanız kötü haber, ancak gösteriden keyif alanlar için heyecan verici zamanlar.

Diğer yandan, nispeten sıradan 24. Döngünün bile belli anları olmuştu.

Tweet linki.

 

Bu kadar harika görüntülerle karşılaşmamızın bir başka nedeni de, Güneş'in daha iyi izlenmesi ve İnternet aracılığıyla bilgi dağıtma kapasitesinin, insanların ne zaman bakacaklarını bilmeleri anlamına gelmesi. Aurora kalitesi mükemmel bir şekilde tahmin edilemese de, Spaceweather.com gibi siteler, bir uzay istasyonunun penceresinden dışarı bakamayanlar için iyi bir beklenti göstergesi sunabilir.

Tabii ki, birkaç düz dünyacı, Cassada'ya görüntünün sahte olduğunu - muhtemelen Dünya'nın eğrisini görebildiğiniz için - iddia ederek yanıt vermek zorundaydı. Bazıları, Ay'a inişlerin sahte olduğuna dair çürütülmüş iddialara atıfta bulundu - onlarda yıldızların görünmemesine dayanarak, bazılarının Cassada'nın görüntüsünde görülebildiğine dikkat çektiler. Yanıt verenler sabırla bunun Cassada'nın fotoğrafını gece çekmesinden kaynaklandığını açıkladılar - parlak cisim Güneş değil, Ay, oysa Apollo 11 gün ışığında iniş yaptı. Yine de bunun kaç kişiyi ikna ettiğini tahmin edebilirsiniz.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum