Antik Ayak İzleri Bir Hominin Türünü Ortaya Çıkardı
Antik Ayak İzleri Bir Hominin Türünü Ortaya Çıkardı

Mary Leakey ve ekibi tarafından Laetoli, Tanzanya'da keşfedilen ayak izleri dünyanın en ünlü ayak izleri arasında yer alıyor. 1978'deki keşifleri, muhtemelen doğrudan atalarımız olan homininlerin, 3.66 milyon yıl önce dik yürüdüklerini ortaya çıkardı. Leakey 1976 araştırmasında başka bir ayak izi seti daha keşfetti, ancak bunların tanımlanması daha az kesindi ve onları ihmale bıraktı. Şimdi, antropologlar Laetoli Bölgesi A'da bulunan belirsiz baskılara geri döndüler ve bir zamanlar yakınlarda yaşayan iki farklı iki ayaklı hominin türünün kanıtlarını buldular.

Ekip, bugün mevcut olan daha gelişmiş teknikleri kullanarak baskıları yeniden inceledi. Ayı ve şempanze izleriyle ilgili ayrıntılı araştırmaların ardından Nature'da, Laetoli Bölgesi A izlerinin neredeyse kesin bir homininin olduğunu, ancak şaşırtıcı bir şekilde yakınlarda keşfedilenle aynı tür olmadığını bildirdiler.

Laetoli Bölgesi A'daki volkanik külde şaşırtıcı 18.000 hayvan izi bulundu, ancak ilgi, arka ayakları üzerinde yürüyen bir hayvan tarafından yapılan beş tanesine odaklanıyor. Mary Leakey, bunların bir hominin tarafından yapıldığını öne sürdü. Ayrıca, ekibin diğer üyeleri, dik yürüyen bir ayıdan olabileceğini düşündüler ve bu kadar belirsiz bir şey hakkında yaygara yapmak konusunda isteksizdiler. Belirsiz ama şimdi ünlü olan baskılar, Laetoli Sitesi G'de, ardından S sitesinde bulunan bir buluntu ile bulunduğunda, Laetoli A baskıları büyük ölçüde unutuldu.

Ohio Üniversitesi'nden ilk yazar Dr Ellison McNutt yaptığı açıklamada, "Son 30 yılda hominin fosil kayıtlarında lokomotor ve tür çeşitliliğine dair artan kanıtlar göz önüne alındığında, bu olağandışı baskılar başka bir incelemeyi hak etti" dedi. McNutt, baskıları yeniden keşfetmek ve 3D taramak için Leakey'nin kayıtlarını kullanan büyük bir ekibin parçasıdır.

Yazarlar daha sonra dört yarı vahşi Amerikan kara ayısını, parmak izleri A Alanındakilerle eşleşecek kadar genç, çamurda iki ayak üzerinde yürümek için akçaağaç şurubu ile cezbetti. Baskılar o kadar farklıydı ki, eski bir Tanzanya ayısının başka bir türden olabileceği düşünülse bile, yazarlar, Ursus cinsinin hiçbir üyesinin baskıları Laetoli Sitesi A'da yapmadığından eminler.

Dartmouth'tan Dr Jeremy DeSilva, "[Ayılar], Kalça kasları ve diz şekilleri bu tür bir hareket ve dengeye izin vermediğinden, A Alanındaki ayak izlerine benzer bir yürüyüşle yürüyemezler" dedi. Ayrıca, ayılar iki ayak üzerinde yürüyebilseler de, bunu yalnızca ara sıra yaparlar, bu nedenle iki ayaklı baskılar olağandışıdır. Benzer bir analiz, şempanzelerin yakın akrabalarını dışladı.

İzler, insanların özgürce hareket ederken göstermediği bir çapraz adımı gösteriyor, ancak engebeli zeminde ayaklarını tutmak için mücadele eden bir kişininkilere benziyor.

Laetoli G parçalarının yapımcılarının ek baskıları bir miktar değere sahip olabilir, ancak ikisi uyuşmuyor. Bunun yerine, A'nın palet üreticisi daha küçüktü ve ayakları başka bir tür olacak kadar farklıydı.

DeSilva, IFLScience'a şunları söyledi: "A sahasındaki ayak izleri, G ve S sahalarında yapılan izlerle aynı kül katmanında korunur, yani (en fazla) gün içinde, ancak daha büyük olasılıkla saatler veya dakikalar içinde yapıldılar. Bu iki hominin, manzaradaki çağdaşlardı."

Laetoli Sitesi G baskıları, ünlü Lucy fosili de dahil olmak üzere, uzun süredir Australopithecus afarensis ile ilişkilendirilmiştir ve yazarlar buna itiraz etmemektedir.

DeSilva, IFLScience'a ayrıca şunları söyledi: "A. afarensis'ten gelen ayak kemikleri, G ve S bölgelerindeki ayak izleriyle A sahasındaki ayak izlerinden çok daha iyi uyuşuyor. Cinderella'nın bu paleoantropolojik versiyonunda, şimdiki zorluk, hangi hominin ayağının [Laetoli A'nın] terliğine uyduğunu keşfetmek olacak." DeSilva, Kenyanthropus platyops ve Australopithecus deyiremeda'yı aday olarak önerdi.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/plants-and-animals/ancient-footprints-reveal-another-hominin-species-lived-beside-lucy/Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum