Antarktika'nın "En Soğuk Bölgesinde" Bir Buz Sahanlığı Çöktü
Antarktika'nın "En Soğuk Bölgesinde" Bir Buz Sahanlığı Çöktü

New York City'den daha büyük bir Antarktika buz sahanlığı çöktü.

Associated Press'in bildirdiğine göre, sahanlık 1200 kilometre kare ile nispeten küçük, ancak beklenmedik parçalanması, Doğu Antarktika'da kaydedilen tarihte ilk kez bir buz sahanlığı çöküşüne işaret ediyor.

Minnesota Üniversitesi'nden bir buzulbilimci Peter Neff, "Antarktika'nın en yüksek, en kurak ve en soğuk bölgesi olan Doğu Antarktika'ya bağlı olan bu bölümünde, buz tabakasının çökeceğini gerçekten beklemiyorduk" dedi.

Geçen hafta bölgede sıcaklıkların artmasıyla sahanlık parçalandı. Woods Hole Oşinografi Enstitüsü'nden bir buz bilimcisi olan Catherine Walker'a göre, olay 14 Mart ile 16 Mart arasında meydana geldi.

Bu, Antarktika platosundaki bir araştırma istasyonunun ortalamanın 70 derece Fahrenheit üzerindeki sıcaklıkları kaydetmesinden sadece birkaç gün önceydi. Atmosferik nehir adı verilen uzun bir su buharı sütunu, tropik bölgelerden buz kıtasına ısı taşımıştı. Aynı zamanda, Washington Post'a göre, "ısı kubbesi" adı verilen yüksek basınçlı bir sistem içeri girdi ve Doğu Antarktika'ya oturdu ve orada ısı ve nemi hapsetti.

Walker, AP'ye verdiği demeçte, "Muhtemelen orada uzun süredir artan okyanus ısınmasının sonucunu görüyoruz" dedi ve ekledi, "Sadece eriyor ve eriyor."

İnsanlar atmosfere karbondioksit gibi daha fazla ısı tutucu gaz ekledikçe ve kutuplar gezegenin geri kalanından daha hızlı ısındıkça küresel sıcaklıklar artıyor.

The Guardian’ın şubat ayında bildirdiğine göre, sıcak hava dalgasından önce bile Antarktika, tarihin en düşük deniz buzu dönemlerinden birini yaşıyordu.

AP'ye göre, bu buz sahanlığı 1970'lerden beri yavaş yavaş küçülüyordu ve erimesi 2020'de hızlandı, böylece boyutu her ay kabaca yarıya indi.

İlgili çöküş, bilim insanlarının iklim krizinin etkilerinden etkilenmeyeceğini düşündükleri alanların bile bu durumdan etkilenmeye başladığını gösteriyor.

Neff, AP'ye verdiği demeçte, "Glenzer Conger buz sahanlığı muhtemelen binlerce yıldır oradaydı ve bir daha asla orada olmayacak."

Bu makale ilk olarak Business Insider tarafından yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum