Stonehenge Yakınında İnsan Yapımı Birkaç Gizemli Çukur Ortaya Çıktı
Stonehenge Yakınında İnsan Yapımı Birkaç Gizemli Çukur Ortaya Çıktı

Stonehenge yüzyıllardır yoğun bir şekilde incelenmiştir. Yine de şimdi bile, ünlü bölgenin yeni yönlerini keşfediyoruz.

Çevredeki arazinin arkeolojik bir "biyopsisi", taş yapıyı çevreleyen gizli bir büyük çukurlar ağını ortaya çıkardı.

Çalışma, bölgenin ilk kapsamlı elektromanyetik indüksiyon araştırmasıdır ve arkeologların her biri 2,4 metreden geniş olan yüzlerce büyük çukurun ortaya çıkmasına yardımcı olmuştur. Bunlardan bazıları binlerce yıl önce insan eliyle yapılmıştır.

Bu büyük çukurların ne için kullanıldığı bilinmiyor, ancak deliklerle ilişkili "faydacı işlevlerin" eksikliği göz önüne alındığında, araştırmacılar bir şekilde Stonehenge'in "uzun vadeli törensel yapılanması" ile ilgili olduklarından şüpheleniyorlar.

Stonehenge'in kendisi sadece yaklaşık 5.000 yıl önce inşa edildi.

Stonehenge & Avebury Dünya Mirası Alanı için çalışan arkeolog Nick Snashall, "Ekip, yeni jeofizik araştırma tekniklerini karot alma ve noktasal kazı ile birleştirerek, Stonehenge arazisinde ortaya çıkarılan en eski insan faaliyeti kanıtlarından bazılarını ortaya çıkardı" diyor.

Kuzeybatı Avrupa'da bilinen en büyük Erken Mezolitik çukurun keşfi, buranın ilk taşların dikilmesinden binlerce yıl önce avcı-toplayıcı topluluklar için özel bir yer olduğunu gösteriyor.

Tarih öncesi çukur tortuları, Birleşik Krallık ve kuzeybatı Avrupa'da yaygın arkeolojik yapılardır, ancak genellikle bir metreden daha geniş veya daha derin değildirler. 2,4 metreden daha geniş oval çukurlar çok nadirdir, ancak Stonehenge ve yakındaki Durrington Walls Henge çevresinde alışılmadık şekilde yoğunlaşmış görünüyorlar.

Stonehenge'in yakın tarihli araştırmasında, jeofizik sensörler ve doğrudan arkeolojik araştırma, 2,5 km2'lik bir alanda 415 büyük çukur tespit etti. Araştırmacılar bu tür dokuz çukuru kazdıklarında, altısının uzun zaman önce insan yapımı olduğu, ikisinin doğal oluşumlar olduğu ve birinin yakın zamanda bir tarım yatağı olduğu bulundu.

Bu yapıların bolluğu, daha önce Stonehenge'de veya daha genel olarak kuzeybatı Avrupa'da tanınmayan bir tür tarih öncesi aktivitedir.

Yuvarlak çukurlar, MÖ 8000 dolaylarında Erken Mezolitik Çağ'dan MÖ 1300 dolaylarında Orta Tunç Çağı'na kadar uzanır ve çoğunlukla Stonehenge'in doğusunda ve batısında daha yüksek zeminlerde yoğunlaşmıştır.

Çukurların en eskisi ve en büyüğü 3 metre genişliğinde ve 1,85 metre derinliğinde.

Fotoğraf: Stonehenge'in çevresinde bulunan en büyük çukur, tebeşirle anakayaya kazıldı. (Birmingham Üniversitesi)

Birmingham Üniversitesi'nden tarihçi Paul Garwood "Gördüklerimiz zamanda bir anlık görüntü değil. Verilerimizde gördüğümüz izler, kazdığımız en eski ve en yakın tarih öncesi çukurlar arasındaki yedi bin yıllık zaman diliminin gösterdiği gibi, bin yıllık bir süreyi kapsar" diyor.

Sensör teknolojisinin bir manzarayı tarama ve potansiyel arkeolojik alanları ortaya çıkarma yeteneği, bize tarih öncesi manzaraların benzeri görülmemiş bir görünümünü veriyor.

Stonehenge sadece başlangıç.

Çalışma, Journal of Archaeological Science'da yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

1 yorum

  • Jamesjavis
    Jamesjavis
    2 yıl önce

    https://easytoactivate.com/activate-filmora-updated-version/