Milyonlarca Kalp Krizi Araştırmasındaki Bir Gram Tuz Etkisi
Milyonlarca Kalp Krizi Araştırmasındaki Bir Gram Tuz Etkisi

Çok fazla tuz tüketmenin kan basıncını yükselttiğini ve bunun da kardiyovasküler sorunlara yol açabileceğini biliyoruz. Yeni bir çalışma, bu ilişkiyi açık ve net terimlerle ölçmüştür.

Çin'deki yetişkinlerle ilgili sağlık verilerine bakıldığında, çalışma yazarları, 2022 ile 2030 arasında 9 milyon felç ve kalp krizi vakasını önlemek için günlük tuz alımında sadece 1 gramlık bir azalmanın yeterli olacağını tahmin ediyor.

Bu vakaların yaklaşık 4 milyonunun ölümcül olması muhtemel olduğundan, bu kadar basit bir önlem çok fazla hayat kurtarabilir.

Çin'de günlük ortalama tuz tüketimi, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından önerilen 5 gramın çok üzerinde, 11 gramdır. Araştırmacılar, nüfus büyüklüğü, tuz tüketimi, kan basıncı ve hastalık oranlarıyla ilgili en son istatistikleri bir araya getirdi.

Araştırmacılar, yayınladıkları makalelerinde, "Çin'de tuz alımını azaltmanın sağlığa etkisine ilişkin önceki tahminler, ya eski ya da tuzun azaltılmasının kan basıncı üzerindeki daha uzun süreli etkisini hesaba katmadı" dedi.

Ekip, tek gramlık düşüşün yanı sıra iki senaryoya daha baktı: 2025 yılına kadar günde 3,2 gramlık bir azalma (ortalamadan yüzde 30'luk bir düşüş) ve 2030 yılına kadar tuz alımını önerilen günde 5 grama düşürmek.

Bu hedeflere ulaşılırsa, sistolik kan basıncındaki tahmini düşüş nedeniyle, kardiyovasküler hastalığa bağlı ölümler iki katına kadar önlenebilir.

Ancak araştırmacılar, düşüşün birkaç yıl boyunca tutarlı olması gerektiğini vurguluyor. Çin okullarında yürütülen eğitim programları, nüfusun çoğunun günde 1 gram hedefine ulaşabileceğini gösteriyor.

Araştırmacılar, "Düşük sodyum, yüksek potasyum tuzu ikameleri, ev aşçılarına sağlık eğitimi ve restoran müdahaleleri üzerine diğer denemeler devam ediyor veya yakın zamanda tamamlandı, bazıları şimdiden umut verici sonuçlar verdi" diyor.

Kardiyovasküler hastalıklar, Çin'deki ölümlerin yüzde 40'ını oluşturuyor. Kentleşme ve buna bağlı olarak işlenmiş ve paket gıdaların tüketilmesindeki artışın katkıda bulunan ana faktörlerden biri olduğu düşünülüyor.

Bu çalışmanın yazarları sadece kardiyovasküler hastalık vakalarında potansiyel bir azalmaya bakmış olsa da, tuz alımını azaltmanın başka birçok faydası olacağını öne sürüyorlar. Örneğin, çok fazla tuz belirli kanser türlerine ve çeşitli böbrek sorunlarıyla ilişkilendirilmiştir.

Çin hükümeti, günlük sadece 5 gram tuz alımı hedefine ulaşmaya çalışmak için Sağlıklı Çin 2030 kampanyası başlattı. 1,4 milyarlık bir nüfusla bu kolay olmayacak, ancak tablo umut verici görünüyor.

Araştırma BMJ Nutrition, Prevention & Health'de yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum