Franklin Gezicisinin Mars'a Yolculuğu Rusya'nın Ukrayna'yı İşgal Etmesiyle Ertelendi
Franklin Gezicisinin Mars'a Yolculuğu Rusya'nın Ukrayna'yı İşgal Etmesiyle Ertelendi

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ile Rus mevkidaşı Roscosmos arasındaki ortak bir proje olan Rosalind Franklin gezicisinin bu yıl piyasaya sürülmesi pek olası değil. Durum, 28 Şubat'ta ESA tarafından açıklandı.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından ESA'nın yaptığı çalışmalar da dahil olmak üzere birçok alanda ekonomik ve siyasi yaptırımlar uygulandı. Ajansın 22 üye ülkesi arasındaki toplantının ardından yaptığı açıklamada ESA, yaptırımların sonuçlarını açıkladı.

"Üye devletlerimiz tarafından Rusya'ya uygulanan yaptırımları eksiksiz uyguluyoruz. Rus devlet uzay ajansı Roscosmos ile işbirliği içinde yürütülen devam eden programlarımızın her biri üzerindeki sonuçları değerlendiriyoruz ve kararlarımızı, endüstriyel ve uluslararası ortaklarla (özellikle Uluslararası Uzay İstasyonunda NASA ile) yakın koordinasyon içinde Üye Devletlerimizin kararlarıyla uyumlu hale getiriyoruz. ExoMars programının devamı ile ilgili olarak, yaptırımlar ve daha geniş bağlam, 2022'de bir lansmanı pek olası kılmıyor. ESA'nın Genel Müdürü tüm seçenekleri analiz edecek ve ESA Üye Devletleri tarafından ileriye dönük olarak resmi bir karar hazırlayacaktır."

Franklin gezgini ExoMars'ın bir parçasıdır: Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki (ISS) paylarından sonra ESA ve Roscosmos arasındaki ikinci en büyük işbirliği. Roscomos'un direktörü Dmitry Rogozin, yaptırımların ardından geçen hafta ISS'nin sonunu tehdit etti.

Roscosmos, Fransız Guyanası'ndaki Avrupa uzay limanı Kourou'dan Soyuz fırlatma kampanyasını çoktan çekti ve işgücünü geri çekti. Gezicinin bunun yerine 20 Eylül'de bir Rus Proton-M roketiyle Baykonur'dan fırlatılması gerekiyordu. Ayrıca Kazachok adlı Rus tasarımı bir arazi aracı kullanması gerekiyordu, bu yüzden Rus işbirliği bu görevin zamanında başlatılması için çok önemliydi.

Gezici, olağanüstü x-ışını gözlemleri DNA'nın keşfi için çok önemli olan İngiliz Kimyager Rosalind Franklin'in adını almıştır. Franklin gezicisinin görevi, Kızıl Gezegende yaşam kanıtı aramaktır.

Mars'a gitmenin en iyi yolu zamanı doğru ayarlamaktır. Mars'a bir şey göndermek için en az miktarda enerji harcanmasına izin veren belirli fırlatma pencereleri vardır. Bu nedenle Çin, ABD ve Birleşik Arap Emirlikleri, Mars görevlerini Temmuz 2020'de başlattı. Franklin gezicisinin o zaman fırlatılması gerekiyordu ama ertelendi. Eylül ayında piyasaya sürülmezse yaklaşık iki yıl beklemesi gerekecek.

Pencereleri Mars'a fırlatmak 780 günde bir tekrar ediyor, bu nedenle 2024 sonbaharının sonları, geziciyi Kızıl Gezegene göndermek için bir sonraki uygunluk olacak.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/franklin-rovers-journey-to-mars-delayed-by-russian-invasion-of-ukraine/

 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum